reklamı kapat

POPÜLER

Google Translate’e gerçek zamanlı çeviri özelliği geliyor

Halihazırda en gelişmiş çeviri hizmetlerinden biri olan Google Translate, Google’ın üzerinde çalıştığı yeni yazılım sayesinde birçok dile gerçek zamanlı olarak çeviri yapmaya olanak verecek.

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Microsoft, Skype üzerinden yapılan görüşmelere gerçek zamanlı çeviri özelliği getirmişti. Ancak bu hizmetin en büyük eksisi çok fazla dile destek verilmemesiydi. Yalnızca İspanyolca ve İngilize arasında gerçek zamanlı çeviri yapabilen sistem, 40 farklı dil arasında ise yalnızca yazılı çeviri gerçekleştirebiliyordu.

Google’ın üzerinde çalıştığı yeni güncelleme ise Google Translate‘e çok daha fazla özellik katmaya geliyor. Şu anda birçok popüler dili sesle algılayabilen ve yazıya çevirebilen sistem, 80’den fazla dili de yazıdan yazıya çevirebiliyor. Yakın zamanda Android uygulamasına gelecek güncelleme ile gerçek zamanlı sesli çevirilerin hizmete açılacağı ve günden güne yeni dillere gerçek zamanlı çeviri desteği verileceği belirtiliyor.

The New York Times’a göre Google’ın yakın zamanda hizmete sunacağı tek özellik bu değil. Görüntü üzerinden çeviri yapmayı sağlayan gelişmiş bir çeviri sistemi olan Word Lens üzerinde çalışmalarını sürdüren Google, sokaktaki yazıları anında çevirerek ekran üzerinde gösterebilen sistemi Google Translate’e eklemeyi ve daha da geliştirmeyi hedefliyor. Ancak bu güncellemelerin ne zaman hayata geçirileceği hakkında henüz bilgi bulunmuyor.