reklamı kapat

POPÜLER

Google TV destekli Asus Qube

Google, geçtiğimiz yılın haziran ayında I/O geliştirici konferansında Project Glass, Nexus 7 tablet ve Android 4.1 Jelly Bean işletim sisteminin haricinde Nexus Q isimli yeni cihazını da tanıtmıştı. Apple TV’ye rakip olacağı söylenen Google Nexus Q, kullanıcıların Google Play Store üzerinden indirdikleri içerikleri kablosuz olarak ev eğlence sistemleriyle paylaşmasına olanak tanıyan küre şeklinde bir cihazdı. Geçtiğimiz temmuz ayının ortalarında satışa sunulacağı söylenen cihazın satışı ise Google tarafından ertelenmişti. Asus da en az Nexus Q kadar dikkat çeken, Qube olarak adlandırdığı Google TV platformunda yer alan online içerikleri televizyonlara taşıyan set-top-box cihazını CES Fuarı’nda duyurdu.

asus-qube

Asus’un Google TV desteki set-top-box cihazı “Qube” adından da anlaşılacağı üzere küp şeklinde bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Ses ve hareket esaslı kontrol desteği cihazın en önemli özellikleri arasında gösteriliyor. Kullanıcılar ses ve hareket esaslı kontrol desteği sayesinde küp şeklinde geliştirilen kullanıcı arayüzünü kolaylıkla kontrol edebiliyor. Cihazın teknik detayları arasında Marvell Armada 1500 çipset, 1 GB RAM ve 4 GB dahili flash depolamı alanı bulunuyor.  Cihazın bağlantı noktaları arasında HDMI, USB ve Ethernet yer alıyor. 50 GB’lık WebStorage bulut depolama alanının da sunulduğu cihazda Netflix ile Amazon Instant Video servislerinin haricinde 100 binin üzerinde  film ve TV şovlarının da yer alacağı söyleniyor. Google Play Store’da bulunan oyunların ve uygulamaların da bu cihazda çalıştığını belirtelim. Mart ayında piyasaya sürüleceği söylenen cihaz, Amerika’da 150 dolardan satışa sunulacak.

asus-qube-kumanda

Asus Qube ile birlikte uzaktan kumanda da geliyor. Bu uzaktan kumandanın en önemli özelliği ise arka yüzeyinde klavye barındırıyor olması.