reklamı kapat

POPÜLER

Google ve Oracle arasındaki Java savaşı bitmek bilmiyor

Tam olarak 7 yıl önce başlayan Oracle ve Google anlaşmazlığı halen çözüme kavuşmuş değil. Java’yı izinsiz bir şekilde kullandığını öne sürerek Google’a tazminat davası açan Oracle’ın başarıya ulaşmadan vazgeçmeye niyeti yok gibi görünüyor. 

Android’in popülerliğinin yükselişe geçmeye başladığı 2010 yılında açılan davada Java’nın Android’de kullanılmasının telif haklarına aykırı olduğu ve Android’in elde ettiği gelirden Oracle’ın da pay alması gerektiği öne sürülmüştü. Uzun süren dava sürecinin ardından geçtiğimiz yıl dava Oracle aleyhine sonuçlandı. Mahkeme, Google’ın hukuka aykırı bir davranışta bulunmadığı ve adil şekilde hareket ettiğine hükmetti. Ancak Oracle, bir kez daha dava yoluna gitti. Google’ın Java’yı kullanmasının adil olmadığını ifade eden Oracle, Google’dan 9 milyar dolar talep ediyor.

Java dili aslında ilk olarak Sun Microsystems tarafından geliştirilmişti. Ancak şirketin 2010 yılında Oracle tarafından satın alınması, Java’nın haklarının da Oracle çatısı altına girmesine vesile oldu. Satın alımdan bu yana Google ile davalık durumda olan Oracle, halen istediğini elde edebilmiş değil.

Yazılım geliştiriciler ise bu konuda Oracle’ı suçluyor. Android’de Java’nın kullanılmasının çok da önemli bir kayıp olmadığını düşünen geliştiriciler, Java’nın genel olarak düşüşe geçmesinden Oracle’ın politikalarını sorumlu tutuyor. Oracle ve Google arasındaki davanın nasıl sonuçlanacağını  zaman gösterecek.