reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dünyanın en çok kazanan yazılım şirketi yine Microsoft oldu

Yazılım üreticileri düzenli olarak dert yanıyor ancak gelirleri de artmaya devam ediyor. Gartner‘ın araştırmasına göre küresel yazılım geliri 2013 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 4,8 artış göstererek 403,3 milyar dolar oldu. Windows‘un geliştiricisi Microsoft bu yıl da zirveyi kimseye kaptırmadı ve 65,7 milyar dolarlık geliriyle rakiplerinin önüne geçmeyi başardı.

İlk on listesinde Microsoft’u 29,6 milyar dolarla Oracle izledi. IBM ise listede bir basamak geriye düşerek Oracle’ın ardından 29,1 milyar dolarlık geliriyle üçüncü sırada kendine yer buldu. 10 şirketlik listenin son sırasında ise 3,8 milyar dolar gelir elde etmeyi başaran Salesforce oldu.


Windows 8’le kullanıcıları pek tavlayamamış olmasına rağmen Microsoft’un en yakın rakibinin iki katından fazla yazılım geliri elde etmesi ise ayrı bir başarı elbette. Bunda işletim sisteminin lisans fiyatlarının yüksek olmasının da payı büyük. Yakın zaman önce duyurulan iPad’e özel Office uygulamasıyla, Microsoft’un gelirlerinin bu yıl içinde bir miktar daha artış göstereceği ise garanti.