reklamı kapat

POPÜLER

Google’da “kişisel arama” dönemi

Eğer Google hizmetlerinin birçoğunu kullanıyorsanız bazen bu hizmetlerdeki verilere ulaşmak zorlu hale gelebiliyor. Örneğin Google Fotoğraflardaki bir fotoğrafı bulmak, dokümanlar içerisinden bir dosyayı bulup çıkartmak veya size geçmiş tarihte gönderilen bir mail’i bulmak için biraz uğraşmak gerekiyor. Google yeni özelliği sayesinde kendi hizmetlerindeki kişisel verilerin aratılmasını kolay hale getiriyor.

Artık Google hesaplarına giriş yapmış olan kullanıcılar dosya, fotoğraf, mail veya farklı bir şey aradıklarında kendi hesapları üzerindeki bilgilere ulaşabiliyor. Dolayısıyla tüm Google servislerindeki veriler tek noktadan aranabilir hale geliyor. Bu ekrana ulaşabilmek için arama kısmında “Daha Fazla” sekmesine gitmek ve buradan kişisel arama seçeneğini seçmek gerekiyor. Arama yapılan sayfanın altında ise yine kişisel verilere dayalı olarak hedefli reklamlar gösteriliyor.

Tahmin edilebileceği üzere bu özellik yalnızca hesabı açan kullanıcıya özel olarak sunuluyor. Dolayısıyla herhangi birisinin sizin bilgileriniz arasında arama yapması ihtimaller dahilinde değil. Yıllardır Google hizmeti kullanıyor ve artık dosyalar arasında kayboluyorsanız bu özellikle işlerinizi biraz daha kolaylaştırmanız mümkün. Bazı ülkelerde aktif hale gelen özelliğin halen çoğu kişi için kullanılamaz durumda olduğunu belirtmekte fayda var. Önümüzdeki dönemlerde kişisel arama özelliğinin herkes için kullanıma sunulacağı düşünülüyor.