reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Elon Musk’ın yer altında çalışacak toplu taşıma araçları gün yüzüne çıktı

Geçtiğimiz günlerde ilk resmi detayları paylaşılan projenin baş kahramanlarından biri olacak olan toplu taşıma araçları konsept tasarımlarıyla sonunda karşımızda.

Advertisement

Elon Musk’ın sıkıntıları çözmek için kurduğu şirketi Boring Company‘nin proje detayları ve ekipmanları gün geçtikçe daha da yalın bir şekilde karşımıza çıkıyor. Metropollerin trafik sorunlarını yer altında inşa edilecek bir ulaşım ağıyla çözecek olan Boring şirketinin son ve en detayları bilgilerini yaklaşık iki hafta öncesinde almıştık. Yol üzerinde giden araçları kullanılacak podlar vasıtasıyla taşımayı planladığı geçtiğimiz dönemde ortaya koyan Musk, saate 200 kilometre hıza kadar erişebilen sistemin insan gözünden nasıl görünebileceğini bu süreçte bize göstermişti. Projenin tanıtım videosunun ardından üç yeni görsel paylaşan Boring ekibi bu kez yer altındaki toplu taşıma araçlarının nasıl bir yapıya sahip olacağını gözler önüne seriyor.


Bir anlamda yer altı toplu taşıma aracı olarak nitelendirebileceğimiz konsept araç gücünü elektrikten sağlayacak. Oturur ve ayakta yolcuların gözümüze çarptığı aracın dış yapısının camdan oluşu dikkatimizi çekerken tekerlek olarak nitelendirebileceğimiz taban bölümü otomobil sahiplerinin araçlarıyla dahil olduğu platformlar büyük oranda benzerlik gösteriyor. Amerika’nın Los Angeles kentinde yer alan SpaceX’in bulunduğu bölgede devam eden geliştirme süreci her geçen gün sona doğru hazırlanıyor.

VİDEO