reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk’ın “yer altı dünyası”nda kullandığı makine ilk kez görüntülendi

Metropollerde yaşanan trafik sorununu çözmek için kurduğu Boring adlı şirketiyle yer altı ulaşımı için çalışmalar geliştiren Elon Musk ve ekibinin proje parçası kendini gösterdi.

Elon Musk’ın Tesla ve SpaceX’in ardından büyük şehirlerdeki trafik sorunun çözmek adına tünel projeleri geliştirmek için kurduğu üçüncü şirket olan Boring‘in detayları somut görüntülerle kendini göstermeye başlıyor. Şubat ayı içerisinde bu projede kullanılacak olan yaklaşık 122 metre uzunluğa ve 1,2 ton ağırlığa sahip devasa makineyle ilgili bir satın alma iddiaları konuşulurken SpaceX’in tesisinde görüntülenen cihaz şirket planlarının ilk göstergesi haline geldi. Musk’ın satın almayı planladığı ünitenin olup olmadığı henüz bilinmeyen tünel formundaki parçanın test sürecinde kullanılacak bölümlerden biri olduğu iddia ediliyor.


Musk’ın verdiği son röportajda yerin yaklaşık 15 metre altından hizmet vereceğini belirttiği bu projenin en önemli parçalarından birisi de kazma tekniklerinin kusursuz şekilde uygulanması. Kazı çalışmaları için de yeni teknolojiler peşinde olan Boring şirketinin işlemlerini tamamladıkları tünelleri nerede birleştirmeyi planladığıysa halen netlik kazanmayan parçalar arasında. Musk’ın trafik sorununa büyük bir çözüm olarak düşündüğü tünellerin kazım işlemi Amerika’nın Los Angeles kentinde yer alan SpaceX‘in bulunduğu bölgede devam ediyor. Musk’ın yakın zamanda insan beynini bilgisayarla olan iletişiminin sağlanması üzerine projeler geliştirilecek yeni şirketi Neuralink‘in detayları da ortaya çıkmıştı.