reklamı kapat

POPÜLER

İşte Elon Musk’ın yer altında planladığı çılgın ulaşım dünyası [Video]

01 Mayıs 2017

Tesla‘nın hazırlıkları içerisinde olduğu tamamen elektrikli kamyon projesiyle ilgili ilk resmi görüntü geçtiğimiz gün Elon Musk tarafından paylaşılmıştı.

Tesla ayağındaki otomobil projelerinin yanı sıra özellikle metropollerde yaşanan trafik sorunlarını çözmek adına tünel projeleri geliştirmek için kurulan Boring Company için de projelerin hazırlıkları içerisinde olan Musk, gelecekte bu şirketin ne gibi hizmetler sağlayacağını ilk kez detaylı bir video ile tüm dünya ile paylaştı. İlk adımının kullanılması adına kazım işlemi Amerika’nın Los Angeles kentinde yer alan SpaceX‘in bulunduğu bölgede devam eden ve halihazırda kullanılan parçalardan birisi ilk kez geçtiğimiz hafta içerisinde görüntülenen bu proje ulaşımda daha önce sunulmamış bir deneyimin kapılarını aralıyor.


Önümüzdeki sürecin planları arasında farklı seviyelerde olması beklenen tünel projesinde otoyolda seyreden araçların sisteme erişim için ayrılan ve kendi hareket kabiliyetine sahip olan podlara giriş yapması gerekiyor. Yol kenarında olan bu podlara tam erişimin sağlanmasının ardından asansör sistemiyle tünellere doğru indirilen araçlar saate 200 kilometre hıza kadar erişebilen park ettikleri bölümle gitmek istedikleri bağlantı noktalarına erişebiliyor. Yerin altında ayrı bir otoyolu andıran proje sayesinde normal şartlarda trafikten ötürü varış süreleri uzun olan noktalar 5-6 dakikalık bir süreye iniyor. Projenin şu anlık sanal ortamda şekillenmiş hali bile fazlasıyla etkileyici ve işlevsel iken hayata geçmesinin ardından getirebileceği kolaylıklar şimdiden çoğu kişiyi heyecanlandırdı.

VİDEO

YORUMLAR