reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S8’in ana ekran tuşu neden hareket ediyor?

Üretim maliyetiyle dudak uçuklatan Samsung Galaxy S8 şimdi de ana ekran tuşunun devamlı hareket etmesiyle gündeme geliyor.

Kısa bir süre önce Samsung’un yeni amiral gemisi modeli Galaxy S8’in ana ekran tuşunun sabit durmadığı iddia edilmişti. OLED ekranla birlikte gelen telefonda normalde yerinin her daim belli olmasına alıştığımız tuş ufak ufak da olsa hareket ediyor. Bu enteresan durum Samsung hayranı olan Galaxy Club tarafından kanıtlandı. Ünlü blogun sahibi ana ekran tuşunun etrafını ufak bir bantla çevreledi. Kısa bir süre sonra baktığında ana ekran tuşunun bir parça sola kaydığını gözlemledi. Peki ama telefonun ana ekran tuşu neden hareket ediyor?


Bunun nedenini anlamak için OLED ekranlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. OLED ekranlarda ekranın bir noktasında belli bir görüntü devamlı kaldığında, bu görüntü ekrana kazınıyor. Bu da bahsi geçen görüntü artık orda olmasa bile ekranda kalmaya devam edeceği anlamına geliyor. Samsung ana ekran tuşunu ufak ufak hareket ettirerek ekranda böyle bir sıkıntı olmasına engel olmaya çabalıyor. Bu durum uygulamalar için ise geçerli değil. Çünkü ara ara ekranın kapalı kalması bu kazınma durumuna engel oluyor fakat Samsung Galaxy S8’deki ana ekran tuşu cihazı kullanmadığınız zamanlarda bile göründüğünden iz bırakması oldukça muhtemel.