reklamı kapat

POPÜLER

Google’dan 40 yeni Android Wear arayüzü [Video]

Akıllı saatlerin mekanik saatlerden ayrıldığı en önemli nokta kuşkusuz kişiselleştirilebilir arayüzleri. Bu özellik sayesinde isteyen yazılımcılar kendi arayüzünü geliştirerek kullanıma sunuyor. Google ise olaya daha profesyonel bir yaklaşım getirmek adına kendi arayüzlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

15’ten fazla tasarımcıyla anlaştıklarını ve 40’tan fazla arayüz geliştireceklerini belirten Google, oldukça yenilikçi tasarımlar üzerinde çalışıyor. Sadece bununla da yetinmeyen teknoloji devi, Play Store‘da yalnızca arayüzlerin bulunduğu bir kategori oluşturacağının müjdesini veriyor.

Android tabanlı akıllı saatlerde arayüz yalnızca saati öğrenmeyi sağlamıyor; hava durumuna göz atmayı ve çeşitli bildirimleri almayı da mümkün hale getiriyor. Hal böyle olunca arayüzlerdeki kullanım kolaylığı büyük önem taşıyor. Google’ın kullanıma sunacağı yeni arayüzlerin hem modern bir görünüme, hem de kolay bir kullanıma sahip olacağı söyleniyor.

Bunların yanı sıra geliştiriciler için kullanıma sunulan uygulama programlama arayüzü (API) ile yakın gelecekte çok daha fazla arayüzün tasarlanacağını söylemek mümkün.

Google ile ortaklaşa çalışarak arayüz geliştiren ve 18 adet arayüzü tamamlayan Ustwo, yazılımcıların kendi arayüzünü geliştirirken kullanabilmesi için arayüz taslakları da hazırlıyor. Şirketin en büyük hedefi, geliştiricileri “otantik dijital” arayüzler yaratmaya teşvik etmek. Teşviğin amacı ise doğal tasarımlardan ilham alan modern arayüzlerin ortaya çıkmasını sağlamak.

VİDEO