reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın HealthKit’e cevabı Google Fit

Google‘ın I/O 2014’te Apple’a tek yanıtı CarPlay muadili Android Auto değildi. Firma beklentileri boşa çıkarmayarak Apple’ın WWDC 2014’te duyurduğu HealthKit’e benzer sağlık platformu Google Fit‘i de duyurdu. Google Fit, tıpkı HealthKit’te olduğu üzere, farklı sağlık uygulamaları üzerinden takip edilen sağlık verilerini tek bir platformda bir araya getiriyor.

google-fit
Google Fit platformu temelde bir dizi API’dan oluşuyor ve geliştiricilerin sağlık ve fitness verilerini ortak bir havuzda paylaşabilen uygulamalar geliştirmesine imkan veriyor. Üstelik kullandığınız sağlık ve fitness uygulamalarını platforma dahil edip etmemek sizin elinizde. Google veri paylaşımının tamamen sizin izninize bağlı olacağının altını özellikle çiziyor. Sağlık verilerinin ne kadar hassas olabileceği düşünüldüğünde Google’ın bize neden güven vermeye çalıştığını anlayabiliyoruz. Üstelik paylaştığınız verileri istediğiniz an kalıcı olarak silebiliyorsunuz.

Fit platformu, sağlık takip donanımları üreten Adidas ve Nike gibi firmaların Android’e açılmaya istekli tavrını da bir bağlama oturtmuş oluyor. Geliştiriciler önümüzdeki haftalarda platforma erişim elde edecek. Nihai kullanıcılarsa yeni Android sürümü L’in cihazlarına gelmesini bekleyecek.