reklamı kapat

POPÜLER

Google Android

Google, Android telefonlara kameradan nefes ve nabız ölçümü getiriyor

İnternet devi Google, Android telefon modellerine Google Fit uygulaması üzerinden önemli sağlık imkanları getiriyor. İşte detaylar;

Google Fit uygulaması ilk olarak Google’ın Pixel modelleri daha sonra ise diğer Android telefonlarda gerçek anlamda kameradan nefes ve nabız ölçümü yapacak. Süreçte nefes ya da daha doğru şekilde solunum hızı ölçümü kameranın karşısına geçilerek, nabız ise kameranın üstüne parmak yerleştirilerek yapılacak. Bu sayede firma kesin bir tanı koymayacak ancak belirli sıkıntıların başladığını anlarsa kişilere “sağlık kurumuna görünün” şeklinde bildirim verebilecek. Kağıt üzerinde gerçekten faydalı olan özellikler, hepsine ek olarak yapay zeka temelinde çalışacak ve bu sayede her kullanımda daha da iyi hale gelecek.

An image of a phone showing how you use Google Fit to monitor your respiratory rate.

Google, Android tarafında başka bir önemli plan içerisinde daha yer alıyor

iOS 14’ün gelecek sürümleriyle “uygulama takibi denetimleri” özelliği geliyor. Bu konuda Apple şunu diyor: “Aygıtlarınız hayatınızda olan biten her şeyi içeriyor. Bu nedenle uygulamaların verilerinizi takip edip reklam amacıyla diğer şirketlerle veya veri aracılarıyla paylaşması konusunda söz hakkınız olması gerektiğine inanıyoruz.” İşte bu sayede yakında kişilere “uygulama beni takip etmesin” seçeneği sunulacak.

[haber id=”675

Sırf bu mesajı kullanıcılar görmesin diye geçtiğimiz hafta birçok iOS uygulamasındaki takip sürecini sonlandıran Google, dün ortaya çıktığı kadarıyla benzer bir sistemi Android için de geliştiriyor. Ancak Google’ın burada reklam tarafına zarar vermemek adına daha temel düzey bir altyapı kurduğu aktarılıyor. Google’ın en büyük gelirleri arasında reklamlar olduğundan firma Android tarafında süreci Apple kadar katı / sıkı tutmayacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon