reklamı kapat

POPÜLER

Araştırmacılar, yerleşik olarak nabız ölçebilen bir T-Shirt üretildi

Araştırmacılar, nabız ve EKG ölçebilen bir T-Shirt üretti [Video]

Günümüzde hemen her giyilebilir ürün nabız ölçümü yapabiliyor ancak araştırmacılar yerleşik olarak nabız ölçebilen bir T-Shirt de geliştirdi.

Aktif olarak spor yapan kişiler, nabız değerlerini düzenli olarak takip etmek istiyor. Bu değerler, performans ve yakılan kalori miktarı gibi konularda önemli detaylar sağlıyor.

Nabız ölçümü için günümüzde artık hemen herkes bir akıllı bileklik ya da akıllı saat kullanıyor. Rice Üniversitesi araştırmacıları ise süreci direkt olarak T-Shirt bünyesine getiriyor.

Söylendiği kadarıyla araştırmacılar bunu iletken karbon nanotüp iplik kullanarak gerçekleştirdiler. Süreç aynı zamanda sadece nabız ile de sınırlandırılmamış. Kurulan altyapı ile üretilen T-Shirt üzerinden birçok güncel akıllı saatte olan EKG ölçümü de mümkün kılınmış.

Elbette giyen kişiyi rahatsız etmeyecek yapıda hazırlanan bu ürün, elektronik altyapısına rağmen rahatlıkla yıkanabilir şekilde tasarlanmış. Tüm gövdeyi sardığı için bilekten ölçüme göre daha iyi sonuçlar verdiği aktarılan T-Shirt, gerçekten büyük bir potansiyele sahip ve önümüzdeki yıllarda umuyoruz ticari hale getirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nabız ölçebilen bir T-Shirt ileride gerçekten satışa sunulabilir

Bu arada nabız ölçümü için başka giyilebilir ürün çözümleri de geliştiriliyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda lanse edilen Amazfit PowerBuds Pro kablosuz kulaklık, yerleşik olarak kulaktan nabız ölçümü yapabiliyor.

Buna benzer bir imkan üzerinde teknoloji devi Apple da çalışıyor. Firma yüksek ihtimalle bir sonraki AirPods Pro ile sadece nabız değil birçok konuda kulaktan ölçüm yapabilecek.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın