reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın kadın çalışanlara daha az maaş ödediği iddiası ortalığı karıştırdı

Geçtiğimiz ocak ayında Google’ı dava eden Amerika Çalışma Bakanlığı, firmanın hesap denetimine ilişkin bazı verileri alıkoyduğunu belirtmişti. Şimdi ise davanın boyutu büyüdü. İddiaya göre Google, kadın çalışanlara daha az maaş veriyor.

Devam eden soruşturma yeni suçlamaları da beraberinde getirdi. Amerika Çalışma Bakanlığına göre Google, şirket genelinde kadın çalışanlara erkek çalışanlara kıyasla daha az maaş veriyor. Soruşturmanın henüz tamamlanmadığını belirten Çalışma Bakanlığı avukatı Janet Herold, ciddi bir ayrımcılığı işaret eden güçlü kanıtlar elde ettiklerini ekliyor. Herold, hükümetin elde ettiği analizler sonucu Google’da çalışan kadınlara karşı “aşırı” bir ayrımcılık gözlendiğini söylüyor.

Google ise söz konusu iddia ve suçlamaları yalanlıyor. Cinsiyete bağlı olarak herhangi bir ödeme sistemlerinin bulunmadığını belirtiyor. Erkek egemen teknoloji endüstrisinde kadınların erkek iş arkadaşlarına kıyasla çok daha düşük maaşla çalıştırıldıkları bir süredir gündemde. Google’ın bu gündemin bir parçası olması ise Çalışma Bakanlığının istediği belgeleri teslim etmekten kaçınmasıyla başlıyor. Google’ın maaşlara ilişkin veri ve dokümanları teslim etmesi yönünde karar çıkarmak adına dava açan bakanlık, Google’ın sözleşmeyle yükümlü olduğunun altını çiziyor. Google ise ilk davanın ardından hükümete “binlerce” kayıt gönderdiğini ancak çalışanların mahremiyetini korumak adına fazlasıyla kapsamlı olan talebin yüzde yüz karşılanamadığını belirtiyor.

YORUMLAR