reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın sürücüsüz otomobilleri yayaları kazalardan koruyacak [Video]

Google uzun bir süredir geliştirmeye devam ettiği sürücüsüz otomobilinde güvenliği üst düzeye çıkarmakta kararlı görünüyor. Google’ın aldığı yeni bir patent, olası kazalarda yayaların göreceği zararın en aza indirgenmesini sağlıyor.

Kaza sırasında sürücüyü ve yolcuları koruyan hava yastıkları uzun yıllardır otomobillerde kullanılıyor. Google’ın patentindeki hava yastıkları ise otomobilin içinde değil, dışında yer alıyor. Yolda bir kişiye veya herhangi bir canlıya çarpıldığı zaman sistem bunu otomatik olarak algılıyor ve ön taraftaki hava yastıklarını aktif hale getiriyor. Böylece kişinin otomobilin önüne çarparak ölümcül hasarlar almasının önüne geçilmek isteniyor. Söz konusu teknolojinin bir benzerini daha önce Volvo da tanıtmış ve büyük ilgi çekmişti. İnsanların sürücüsüz otomobillere halen şüpheyle yaklaştığını düşünürsek, bu tarz güvenlik önlemlerinin sürücüsüz otomobilleri daha çekici kılacağını söyleyebiliriz.

Yukarıdaki videodan Volvo’nun geliştirdiği sistemin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Google’ın sürücüsüz otomobilleri yayaları kazalardan koruyacak [Video]” için 5 cevap

 1. Mmmmmmm dedi ki:

  Bu teknolojiyi volvo icat etmiştir volvo v40 Modeli’nde görebilirsiniz volvo patentlidir

 2. Ali Utku Ayvalı dedi ki:

  Bacaklar gitti 5/10

 3. Mesut ARIDORU dedi ki:

  bunu diyecektim tamda:) ağzına sağlık

 4. Mesut ARIDORU dedi ki:

  bunu diyecektim tamda:) ağzına sağlık

 5. lenim dedi ki:

  Ya motosikletleri aynalarına bakmayan ya da köşelere bilerek bariyerlere motosikletçileri sıkıštıran cani otomobil sürücülerine engel olacak icatlar lazım motosikletide bir insan kullanıyor unutmamak lazım. Araba gibi çevresi olaylara kapalı değil üstelik açıkta can taşıyor. Volvo insanı korumak adına iç ve dış tasarımlar yapıyordu sıra google gelmiş umarım otomobillerin motosikletlere yaklaşmasına izin vermeyen bir sistemde yaparlar.