reklamı kapat

POPÜLER

volvo

Google’ın ardından Volvo da sürücüsüz araç testlerine başladı

Sürücüsüz araç projesi üzerinde tek çalışan Google değil, nitekim Volvo‘nun sürücüsüz araç çalışmalarına da daha önce yer vermiştik. Google’ın bu alanda kaydettiği gelişmeyi birkaç gün önce paylaşmasının ardından Volvo’nun haberleri de çok gecikmedi. Çarpışma önleyici güvenlik sistemleriyle ünlü araç üreticisi, “Drive Me” adı verilen proje kapsamında test sürüşlerine başladığını açıkladı.

volvo
Yerel ve genel hükümet mercilerinin iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında yarı-otonom araçlarla şehir içinde yapılan testlerde, araçlar kendi şeritleri içinde gidebilme, değişen koşullara göre hız belirleme ve trafiğe kendi başına girebilme gibi beceriler açısından büyük başarı göstermiş. Bu test sonuçları, “otopilot” adı verilen ve sürücünün tüm kontrolü araca devretmesini sağlayan teknolojinin genel kullanıma sunulması yolunda atılan çok önemli bir adımı temsil ediyor.

volvo
Akıllı araçların geliştirilmesindeki öncü firmalardan biri olan Volvo, daha önce manyetik yönlendirme adı verilen ve karayollarına sıra sıra mıknatıs döşenmesini kapsayan projesini paylaşmıştı. Yeni testlerde denenen teknolojiler manyetik yönlendirme ve şerit içi kalma sistemi gibi diğer teknolojilerle birleştirilerek gerçekten güvenli ve uygulanabilir bir sistem ortaya çıkarılabilir.

volvo
Araçtaki teknolojilere mobil uygulama eşlik ediyor.

Sürücüsüz araç teknolojisini adım adım hayata geçirmeyi planlayan Volvo, bu yıl çıkacak yeni XC-90 modeliyle ilk adımları atacak. Adaptif araç kontrolü ve yol kenarı saptama teknolojilerini içerecek bu araçta direksiyon asistanı da bulunacak. Bu adımı takiben araçlara otoyollarda otonom trafik kontrolü gibi yeni özellikler eklenerek gelecekte tümüyle otonom, sürücüsüz çalışan araçlara geçilmesi öngörülüyor.

İLGİLİ HABERLER