reklamı kapat

POPÜLER

Saatte 200 kilometre hıza ulaşan tamamen sürücüsüz otomobil [Video]

Sürücüsüz otomobiller henüz emekleme aşamasında. Google’ın bu konuda ciddi çalışmaları olsa da bu otomobiller yaygın olarak kullanılmıyor. Hatta Google’ın arabasının geçtiğimiz günlerde kaza yaptığını da göz önüne alırsak bu teknolojinin gideceği baya bir yol var gibi görünüyor. Stanford Üniversitesi‘nde Audi otomobile uygulanan modifikasyonlarla  geliştirilen Shelley adlı otomobil, sürücüsüz olarak yüksek hızlara ulaşabilmesiyle bu teknolojinin geldiği noktayı gözler önüne seriyor.

Toplamda saatte 200 kilometre hıza kadar ulaşabilen otomobil virajın konumuna göre hızını ayarlayarak maksimum hız ile turu tamamlayabiliyor. Otomobilin tur zamanlarının profesyonel bir yarışçıyla hemen hemen benzer olduğu söyleniyor. Yüksek hızın yanı sıra otomobilin düşük hızlardaki manevraları üzerinde de uzun süreli çalışmaların yapıldığı belirtiliyor. Google’ın otomobilinin oldukça düşük bir hızda kaza yapması, bu otomobilde manevraların geliştirilmiş olmasının ne derece önemli olduğunu gösteriyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Saatte 200 kilometre hıza ulaşan tamamen sürücüsüz otomobil [Video]” için bir cevap

  1. Ismail Ozan Izci dedi ki:

    Çocukken, trt1 dönemi kara şimşek izlerken böyle şeyleri hayal ederdik hep, oyunlarımızda da kullanırdık, daha fazla keyif verirdi böylesi. Şimdi gerçeği ile karşılaşınca, gelecek hakkında endişeleniyor insan. Çünkü bilimkurgu filmlerinde olan bir çok şey, gerçeğe dönüşmeye hızla devam etmekte ve bu filmlerin çoğu gelecek hakkında pek de iyimser sayılmaz.