reklamı kapat

POPÜLER

NASA’nın sürücüsüz otomobili: MRV [Video]

Sürücüsüz otomobil geliştiren dünya devleri arasına bir yenisi daha eklendi. NASA, bu kez son zamanlarda oldukça rağbet gören teknolojilerden biri olan sürücüsüz otomobiller alanında neler yapabileceğini gösterdi.

Geliştirilen golf arabası büyüklüğündeki otomobil elektrikle çalışıyor ve otomatik olarak hareket edebildiği gibi normal olarak da kullanılıyor. MRV(Modular Robotic Vehicle) adı verilen otomobilin tekerlekleri birbirinden bağımsız olarak hareket ediyor. Dolayısıyla her türlü manevra gerçekleştirilebiliyor. Manevraları sağlamak için her tekerin içerisinde bulunan motor, aşırı ısınmayı engellemek amacıyla sıvı ile soğutuluyor.

nasa2
MRV normal şartlarda saatte 65 kilometre hıza ulaşabiliyor. Fakat güvenlik tedbirlerini elden bırakmak istemeyen NASA, testler esnasında bu hızı 25 kilometre ile sınırlıyor. Yaklaşık 1 ton ağırlığa sahip olan MRV’nin boyutları ise 2 metre x 1,5 metre. NASA’nın Johnson Space Center araştırma merkezinde geliştirilen otomobilin kullanıma sunulup sunulmayacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.