reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın sürücüsüz otomobil yazılımı Dünya’nın çevresini her gün 120 kez katediyor

Google’ın sürücüsüz otomobil projesinde eldeki veriler, 2009 yılında başlanan test sürüşlerinde, bugüne kadar Amerika yollarında iki milyon kilometreden fazla mesafenin otomatik pilotta gidildiğini gösteriyor. Teknolojinin geliştirilmesi ve yazılımın iyileştirilmesi adına işin bir de simülasyon tarafı var. Google, simülasyonda, her gün ekvatorun etrafını 120 kez dolanmaya yetecek kadar mesafe katedildiğini söylüyor.

Google sürücüsüz otomobil projesi hakkında her ay resmi bir rapor yayınlayarak kamuyu ve devletin gerekli kurumlarını bilgilendiriyor. En son yayınlanan raporuna göre proje dahilinde ocak ayı itibarıyla 22 adet Lexus SUV ve 33 adet de Google’a ait prototip araç, California ve Teksas’ta yollarda test edilmeye devam ediyor. Proje 2009’da başlatıldığından beri günümüze kadar neredeyse 2 milyon 300 bin kilometre yolu otonom modda gitmiş. Yani test sürücüsü otomatik pilota 2 milyon 300 bin kilometre boyunca hiç müdahale etmemiş, elini direksiyona sürmemiş.

Google mühendisleri düzenli olarak yeni yetenekler eklemeye ve yazılımda geliştirmeler yaparak otomatik sürüşü daha da iyi hale getirmeye çalışırken elbette sanal ortamdan yararlanıyor. Mühendisler, herhangi bir konuda iyileştirme yapmak için yazılımı güncellediğinde bu güncellemenin nasıl karşılık bulacağını test etmek için simülatörde, otomobillerin gerçekte katettiği milyonlarca kilometrenin tekrar tekrar üzerinden geçiyor. Mesela sadece sola dönerken otomobildeki yolcu nasıl daha rahat eder diye hesap yapmak için yazılımda güncelleme yapılarak otomobilin nasıl bir açıyla gitmesi gerektiği hesaplanıyor. Daha sonra da simülatörde, gerçekte o güne kadar gidilmiş olan milyonlarca kilometre yol tekrar canlandırılarak yazılımın yeni hali, sürüş deneyiminin daha iyi olup olmadığını görmek için test ediliyor. Veya tamamen yeni bir senaryoyu uygulamaya koymak için simülasyon, aynı süreci tekrar tekrar en baştan alıyor.

Tüm bu süreç bir araya getirildiğinde, simülasyonda katedilen mesafe her gün 4,8 milyon kilometreyi aşıyor. Bu da ekvatorun çevresini saatte beş, günde 120 kez katetmekle aynı şey. Bahsi geçen mesafeler ve süreçler için elbette muazzam bir işlem gücü gerekiyor ki Google’ın veri merkezleri düşünüldüğünde bu, hiç de zor değil.

YORUMLAR