reklamı kapat

POPÜLER

GoPro’dan katlanabilir drone: Karma [Video]

19 Eylül 2016

Uzunca bir süredir merakla beklenen GoPro‘nun drone‘u nihayet tanıtıldı. GoPro Karma isimli drone’un en dikkat çekici özellikleri kullanım kolaylığı ve tasarımı. Katlanabilir tasarımıyla benzerlerinden ayrılan GoPro Karma, birlikte gelen sırt çantasıyla taşınabilirliği de artırıyor.

gopro-karma-012
Açılır kapaklı ve dokunmatik ekranlı bir kumandaya sahip plan GoPro Karma, duyurusu yeni yapılan GoPro Hero 5 Black, Hero 5 Session ve bir önceki nesil Hero 4 (Black+Silver) ile birlikte kullanılabiliyor. 23 Kasım’da yurt dışında satışa sunulacak olan GoPro Karma’nın kamerası sadece gövde fiyatı 799 dolar. Hero 5 ile birlikte almak isterseniz 1.099 dolar, Hero 5 Session kamera ile birlikte almak isterseniz 999 dolar ödemeniz gerekiyor.

gopro-karma-011
GoPro Karma‘nın önünde 3 eksenli bir gimbal yer alıyor. Bu gimbal isteğe göre drone’dan çıkartılarak elde de kullanılabiliyor. Bu modüler tasarım her ne kadar etkileyeci olsa da söküp takılabilir gimbal fikri Yuneec’e ait. Hatırlanacağı üzere Çinli üretici Yuneec bu tasarımı Typoon modelinde kullanmıştı. GoPro Karma’yı benzerlerinden –özellikle DJI drone’lardan– ayıran bir diğer farkı ise kamerasının drone’un altında değil önünde konumlandırılmış olması. Bu sayede video kayıt esnasında kadraja pervanelerin girmesi engelleniyor. GoPro tarafından yapılan açıklamaya göre 1 saatlik şarj ile Karma’yı 20 dakika uçurmak mümkün.

GoPro Karma için özel olarak geliştirilen “The GoPro Passenger App” uygulaması oldukça eğlenceli. Bu sayede dışarıdan biri drone’un kaydettiği görüntüyü canlı olarak izleyebiliyor hatta kameranın çekim açısını kontrol edebiliyor.

VİDEO

YORUMLAR