reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz botlar suya iniyor

19 Eylül 2016

İnsansız ulaşım ve taşıma araçları arasına botlar da ekleniyor. Önümüzdeki yıl Amsterdam’da test edilecek olan sürücüsüz botlar deniz ulaşımının yanı sıra, taşımacılıkta da oldukça kolaylık sağlayacak.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) yanı sıra iki üniversitenin (Delft Teknik Üniversitesi ve Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi) daha ortak yürüttüğü proje 27 milyon dolar yatırım sonucu ortaya çıktı. Roboat adı altında geliştirilen proje henüz konsept aşamasında olmasına karşın çevrelerce merakla bekleniyor. Önümüzdeki yıl içerisinde Amsterdam’daki kanallar arasında testine başlanacak olan sürücüsüz botların, turistik gezi amacı dışında kısa mesafe yük taşımacılığında oldukça pratik ve yardımcı olması bekleniyor.

selfboat2
5 yıllık bir çalışma sonucu konsept aşamasına gelinen sistemde önümüzdeki süreçte ciddi ticari amaçlar da yatıyor. Projenin yöneticileri ileriki süreçte geçilmesi planlanan seri üretim ile beraber sürücüsüz deniz taksilerinin de yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Marka yöneticileri ayrıca, küresel ısınmadan kaynaklanan dünya üzerindeki su seviyesinin yükselmesinden ötürü bu tarz araçlara ileriki süreçte çok daha fazla ihtiyaç duyulacağını düşünüyor. Botların kullanımı için oldukça ilginç bir opsiyon daha düşünülmüş. Kullanıcılar tüm botları bir araya getirerek geçici geçiş güzergahları ve köprüler oluşturabiliyor. 2017’nin 2. çeyreğinde testlerine başlanması beklenen sürücüsüz botların ne denli bir fiyat aralığı ile satışa sunulacağı tercih edilebilirliği adından kilit nokta olacak gibi gözüküyor.

YORUMLAR