reklamı kapat

POPÜLER

Gordon Murray T50s Niki Lauda

Gordon Murray T50s Niki Lauda; Formula 1 efsanesine selam gönderen özel versiyon

Kısa süre önce hayatını kaybeden efsane Formula 1 pilotuna selam gönderen Gordon Murray T50s Niki Lauda projesi, eşsiz dinamikleriyle karşımızda.

Otomobil pazarı dünyanın en yoğun gündemlerinden birisine ev sahipliği yapıyor. Sıklıkla karşımıza çıkan tamamen yeni modellerin dışında, tanıtımı gerçekleştirilecek olanlar için de masada görünen noktaları bir araya getirip bizi bekleyeni anlamaya çalışıyoruz. Nihai gün geldiğinde de bekleyişi sona erdiren tanıtım etkinlikleri gerçekleşir. Yeni modelleri sizlerle paylaşmadan önce bir bütün haline getirmek için gerçekleştirdiğimiz görsel seçimleri de en az teknik nitelikler kadar önemlidir. Lakin karşımıza bazen öyle otomobiller çıkar ki, fotoğraf seçimi konusunda bizi çaresiz bırakır. Gordon Murray T50s Niki Lauda projesi de işte tam da bu tanıma uyanlardan birisi. Gerek isminde taşıdığı “Lauda” ismi gerekse tasarımındaki mühendislik detayları, bu otomobilin tüm görsellerini neredeyse eksiksiz şekilde size sunmamıza yardımcı oluyor.

Öne çıkanlarıyla Gordon Murray T50s Niki Lauda

Otomobil meraklılarının yakından tanıdığı Gordon Murray, 90’lı yılların en hızlı otomobillerinden birisi olan McLaren F1’ın yaratıcılarından birisi olarak biliniyor. 1998 yılında 391 km/s ile dünyanın en hızlı otomobili ünvanını eline geçiren McLaren F1’in tasarım beyni olan Gordon Murray, bugün kendi adıyla faaliyete geçirdiği markası üzerinden sanat eserlerini artık kendi adıyla asfalta indiriyor. Bu oluşumun ilk otomobili olan T50’yi geçtiğimiz yılın ağustos ayında tanıtan Gordon Murray, kısa süre önce hayatını kaybeden efsane Formula 1 pilotu Niki Lauda’ya bu son projesiyle selam gönderiyor. Aracın tanıtımının Lauda’nın doğum gününde gerçekleştirilmiş olması da yüzümüzde tebessüm yaratan detaylar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece pistte kullanılabilecek bir otomobil olarak karşımıza çıkarılan T50s Niki Lauda, standart versiyona göre çok daha agresif bir gövde kitiyle geliyor. Motor bölümünde ise 3,9 litrelik on iki silindirli bir makinenin konumlandırıldığı model, tüm parçalarının bir araya gelmesiyse sadece 986 kilogramlık ağırlığa sahip oluyor. Değer geçtiğimiz yıl dünyanın en hafif süper otomobili rozetiyle tanıtılan standart versiyon ile birebir aynı şekilde karşımıza çıkıyor ki bunu gövdede kullanılan ultra hafif karbon fiber alaşıma borçluyuz. Bu özel versiyon için motor bölümünde ufak dokunuşlar da eksik edilmemiş. Standartta 654 beygir güç üreten motor, 725 beygirle bu araca entegre ediliyor. Aracın gövdesine eklenen arka kanat ve diğer parçalarla asfalt üzerindeki karakteri de bambaşka bir noktaya taşınıyor. Açıklanan rakamlarda 1.500 kilogramlık bir yere basma kuvvetinin yakalanabildiğini görüyoruz. Sınırlı üretim adetleriyle satışa sunulacak olan model 4,3 milyon dolarlık etikete sahip olacak.

İlgili video