reklamı kapat

POPÜLER

Görüntü deneyimini yeni bir boyuta taşıyan 600 ppi’lık e-ink ekran

Mobil cihazların ekranı çözünürlük ve kalite açısından birbiriyle yarışıyor. Ancak konu yazı okumak olduğunda e-ink ekranların normal ekranlara göre daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek. Geliştirilen yeni yüksek çözünürlüklü e-ink ekranla okuma deneyimi çok daha üst bir noktaya taşınıyor. 

Sony, Hitachi ve Toshiba ortaklığında kurulan ve küçük ile orta büyüklükteki cihazlar için ekranlar geliştirmeyi kendisine görev edinen JDI (Japan Display Inc) tarafından geliştirilen bu ekran 600 ppi piksel sıklığıyla çok net bir görsellik sunuyor. Bu ekranın şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü e-ink ekran olduğu belirtiliyor. ppi değeri ekrandaki piksellerin ne kadar yoğun olduğunu gösteriyor. Piksel yoğunluğu arttıkça görüntü kalitesi de daha iyi bir hale geliyor. Yoğunluk azaldığında ise ekran üzerindeki pikseller görülebilir hale geliyor ve bu da görüntünün bozulmasına neden oluyor. E-ink ekranın geliştirilmesinde geçtiğimiz Kasım ayında firmalar arasına katılan Tayvanlı bir şirketin katkısı olduğu ifade ediliyor.

Modern telefonlara baktığımızda iPhone 7’de 326 ppi ekran bulunuyor. iPhone 7 Plus’ta ise 401 ppi ekrana yer veriliyor. Samsung’un göz bebeği Galaxy S8’in ekranının ppi değeri ise tam olarak 570. Görüldüğü üzere hiçbir telefon bu e-ink ekranın ppi değerine yaklaşamıyor. Geliştirilen bu ekranın önümüzdeki dönemlerde piyasaya sürülecek cihazlarda yer alması bekleniyor.