reklamı kapat

POPÜLER

Boeing 737 Max 9

Gövdesinde delik açılan Boeing 737 MAX 9 sonrası incelemeler endişe verdi

 - Güncelleme: 09 Ocak 2024 15:38

Bir Boeing 737 Max 9 kalkışından 35 dakika sonra şaşırtan sorun nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Bu konuda haberler sürüyor.

BBC’de aktarıldığı kadarıyla Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 Max 9 yolcu uçağı kalkışından 35 dakika sonra bir pencereyi de içinde alan gövde parçasının kopmasının ardından Portland’a dönmek zorunda kaldı. Alaska Havayolları uçakta 171 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğunu ve uçağın “güvenli bir şekilde yere indiğini” söyledi. Havayolu, 65 uçaktan oluşan 737 Max 9 uçak filosunun güvenlik denetimleri için “geçici olarak” kullanım dışı bırakılacağını kaydetti. Bu olay sonrasında büyük adımlar atıldı. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı Federal Havacılık İdaresi, geçtiğimiz günlerde yaşanan olayın ardından 171 adet 737 Max 9 uçağın geçici olarak uçuşunu yasakladı. Ajans yaptığı duyuruda, uçuşu engellenen Max 9’ların uçak başına yaklaşık dört ila sekiz saat sürecek bir incelemeye tabi tutulması için bir ekip göndereceklerini söyledi. Bugün ise United ve Alaska Havayolları şirketlerinin açıklamaları ses getirdi, ön denetimler sırasında bazı Boeing 737 MAX 9 uçaklarında ciddi riskler oluşturma potansiyeli bulunan gevşemiş parçalar (Gözle görülür olanlar dahil) bulduklarını bildirdi. Bu elbette endişe verici bir gelişme oldu, şimdilik süreç hakkında daha detaylı bilgi verilmedi. Ancak bu ve daha önceki durum, 737 MAX 9’ları uzunca bir süre boyunca yerde tutacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu olay sonrasında THY de bir adım atmıştı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, X hesabından yaptığı açıklamada şunları yazmıştı: Alaska Airlines’ın 737 MAX 9 uçağında yaşanan olay akabinde otoritelerin ön incelemesi sonucunda THY filosunda bulunan 5 adet 737 MAX 9 uçağın da tedbir amaçlı incelenmesi istenmiştir. Olaydaki teknik inceleme süreci tamamlanıp, otoritelerce talep edilen önlemler alınana kadar THY, filosundaki 5 adet 737 MAX 9 uçağını ilk inecekleri havalimanında operasyondan çekme kararı almıştır. Uçuş emniyeti en önemli önceliğimizdir.”

@strawberr.vy

Girls’ trip turned into emergency landing trip… #alaska #alaskaair

♬ original sound – vy 🍓

Boeing 737 MAX 9 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER