reklamı kapat

POPÜLER

Boeing 737 Max 9

THY, Boeing 737 MAX 9 uçaklarını seferden çekti

 - Güncelleme: 07 Ocak 2024 11:46

Bir Boeing 737 Max 9 kalkışından 35 dakika sonra şaşırtan sorun nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Bu konuda yeni adımlar atıldı.

BBC’de aktarıldığı kadarıyla Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 Max 9 yolcu uçağı kalkışından 35 dakika sonra bir pencereyi de içinde alan gövde parçasının kopmasının ardından Portland’a dönmek zorunda kaldı. Alaska Havayolları uçakta 171 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğunu ve uçağın “güvenli bir şekilde yere indiğini” söyledi. Havayolu, 65 uçaktan oluşan 737 Max 9 uçak filosunun güvenlik denetimleri için “geçici olarak” kullanım dışı bırakılacağını kaydetti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir devlet kuruluşu olan Federal Havacılık İdaresi ya da İngilizce resmî adıyla Federal Aviation Administration, daha büyük bir adım attı ve yaşanan olayın ardından 171 adet 737 Max 9 uçağın geçici olarak uçuşunu yasakladı. Ajans yaptığı duyuruda, uçuşu engellenen Max 9’ların uçak başına yaklaşık dört ila sekiz saat sürecek bir incelemeye tabi tutulması için bir ekip göndereceklerini söyledi. Bu konuda biraz önce öğrendiğiniz kadarıyla THY de bir adım attı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, X hesabından yaptığı açıklamada şunları yazdı:

Alaska Airlines’ın Boeing 737 MAX 9 uçağında yaşanan olay akabinde otoritelerin ön incelemesi sonucunda THY filosunda bulunan 5 adet Boeing 737 MAX 9 uçağın da tedbir amaçlı incelenmesi istenmiştir. Olaydaki teknik inceleme süreci tamamlanıp, otoritelerce talep edilen önlemler alınana kadar THY, filosundaki 5 adet 737 MAX 9 uçağını ilk inecekleri havalimanında operasyondan çekme kararı almıştır. Uçuş emniyeti en önemli önceliğimizdir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Olayla alakalı olarak konuşan yolculardan Diego Murillo, ortaya çıkan boşluğun “buzdolabı kadar geniş” olduğunu ve oksijen maskeleri yukarıdan düşerken patlamayı andıran yüksek bir ses duyduğunu anlattı. Portland merkezli KPTV’ye, “O sırada bir çocuğun gömleğinin boşluğa çekildiğini ve annesinin uçmaması için onu tuttuğunu söylediler” dedi.​ Uçağın gövdesinin bu bölümü aktarıldığı kadarıyla bazı operatörler tarafından ek acil çıkış kapısı olarak kullanılabiliyor, ancak Alaska Havayolları tarafından bu amaçla kullanılmıyor.

Konuda THY de bir adım attı:

@strawberr.vy

Girls’ trip turned into emergency landing trip… #alaska #alaskaair

♬ original sound – vy 🍓

Boeing 737 Max 9 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER