reklamı kapat

POPÜLER

Gövdeye gizli ön kamerasıyla Oppo Reno incelemesi

Oppo Reno

OPPO RENO ÖN KAMERAYI YENİDEN TASARLIYOR

Kameranın performansına geçmeden önce özelliklerinden bahsedelim. Cihazın arkasında 10x Zoom modelinden farklı olarak 3 değil 2 kamera yer alıyor. Bunlardan biri 48 MP çözünürlük sunan ana kamera, diğeri de 5 MP çözünürlüklü derinlik kamerası. Ana kamera f/1.7 diyafram açıklığıyla geliyor, derinlik kamerasının diyafram açıklığı ise f/2.4 olarak belirtiliyor. Kameranın gün ışığında başarılı bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Gerçekçi renkler yakalayan kameranın portre modu da hayli başarılı çalışıyor. Bu modda bokeh efekti sayesinde güzel kareler çektik. Işık düştükçe tabii hemen her modelde gördüğümüz benzer bozulmalar Reno’da da yaşandı. Reno her ne kadar 10x Zoom modeli gibi üçüncü bir lensle gelmiyor olsa da dijital olarak 10x yakınlaştırma yapabildiğini belirtelim. Ancak dijital yakınlaştırmayı çok başarılı bulmadık. Kameranın arayüzü ise son zamanlarda gördüğümüz en sade arayüz. Çekim modları bile ayrı bir panelde değil, ekran üstüne açılan panelde gösteriliyor. Çok karmaşık çekim modları ise bulunmuyor. Klasik tüm modları ve artı olarak Google Lens desteğini bulabilirsiniz. Arka kameranın “güzelleştirme” efekti de bulunuyor. Ancak ön kamerayı açtığımızda karşımıza çıkan efektin yanında çok sade kalmış.
Oppo Reno
Ön kamera demişken biraz da onun performansından bahsedelim. Reno’yla selfie çekmekten çok keyif aldık. 16 MP çözünürlük sunan ön kamera, siz selfie moduna geçtiğinizde cihazın üzerinde açılıyor ve selfie modunu kapatana kadar açık kalıyor. İnanılmaz detaylı bir “güzelleştirme filtre alanı” bulunan cihazla daha çekime başlamadan en ince detaylara kadar ayarlamak mümkün oluyor. Portre modu da hayli başarılı olan Oppo Reno, renkler konusunda da bizi üzmedi. Ön kamerada ayrıca düşük ışık koşulları için flaş da yer alıyor.

Burada cihazın ilgi çekici bir özelliğine daha değinelim. Ön kamerayı açtıktan sonra selfie çekerken cihazın elinizden kayıp düşme ihtimaline karşın Oppo önlem almış. Şöyle ki, cihaz düştüğünü algılayabiliyor ve ön kamera mekanizması zarar görmesin diye kendi kendine kapanıyor. Burada tabii şöyle bir handikap var. Oppo’nun da verisel olarak açıkladığı değere göre kamera 0,8 saniyede kapanıyor. Bu durumda cihazın yere düşme süresi 0,8 saniyeden daha uzun olmalı ki, yere indiğinde kamera kendini korumaya almış olsun. Yaptığımız testlerde zaman zaman kameranın kapanamadan cihazın yere düştüğünü kaydetmemiz gerek. Çok iyi düşünülmüş bir özellik, ancak cihaz yüksek bir noktadan düştüğünde işe yarayacak cinsten.