reklamı kapat

POPÜLER

Solos AirGo Vision

GPT-4o’dan güç alacak akıllı gözlük: Solos AirGo Vision

GPT-4o’dan güç alacak akıllı gözlük Solos AirGo Vision dikkat çekmeyi başardı. Ürün yıl sonunda satın alınabilir olacak.

Henüz kesin değil ancak 249 dolarlık bir satış fiyatının olacağı tahmin edilen Solos AirGo Vision, bünyesinde bir kamera taşıyor ve OpenAI’ın GPT-4o isimli büyük dil modelini temel alıyor. Bu altyapı ile gördüğü nesneleri tanıyabilecek ve gördükleriyle/gördüklerinizle ilgili sorulara yanıt verebilecek ürün, istenirse bünyesindeki kameranın çıkarılmasına da imkân tanıyacak. Bunun için değiştirilebilir sap yapısı benimsenen ürün, şirkete göre istenirse Google Gemini ve Anthropic’in Claude AI modelleriyle de kullanılabilecek. Bildirimler için bir LED ile donatılan akıllı gözlükte, herhangi bir ekran yer almıyor. Bunun yerine hoparlörleri üzerinden sesli iletişime dayanan model için şu aşamada bir batarya ömrü verisi paylaşılmıyor. Meta tarafından geliştirilen Ray-Ban akıllı gözlük modeli de geçtiğimiz aylarda “görebilen, duyabilen ve konuşabilen” bir yapay zeka asistanı kazanmıştı. Meta uzun zamandır bir Ray-Ban marka akıllı gözlük geliştiriyor ve aktif olarak satışını yapıyor. Bünyesinde kameralar bulunan bu yukarıda gördüğünüz standart görünüşlü ürün, daha önce erken erişime açılan, daha sonra ise herkese gitmeye başlayan yeni altyapısı sayede gelişmiş bir yapay zeka asistanı kazanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu asistan sizin gördüklerinizi görebiliyor ya da duyduklarınızı duyabiliyor, bu sayede sorduğunuz sorulara etkili cevaplar verebiliyor. Bu temelde asistandan görülen metni çevirmesi, bakılan objenin, bitkinin, hayvanın ya da binanın ne olduğunu söylemesi, video kaydı başlatması veya fotoğraf çekmesi, müzik açması ya da WhatsApp üstünden belirlenen kişiye sesli mesaj göndermesi istenebiliyor. Gözlük ile WhatsApp üstünden video görüşme ya da Instagram üzerinde canlı yayın da yapılabiliyor.

Solos AirGo Vision akıllı gözlük yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER