reklamı kapat

POPÜLER

GTA IV: Lost and Damned

Cehennem melekleri gürültülü motorlarıyla Liberty City sokaklarında görünmeye başlıyorlar. Önce kükreyen motorları duyuluyor ardından ise kalabalık gruplarını görüyorsunuz. Araba hırsızlığı sona erdi. Artık kardeşlik için çalışma zamanı.
Microsoft’un Xbox 360’a özel olması için tonla para döktüğü Rockstar GTA IV için ilk ‘exclusiveDLC’sini (downloadable content) Xbox Live üzerinden piyasaya sürdü. Ülkemizde henüz resmi satışına başlanmayan konsolu almak için nedenlerimiz artıyor. Diğer platformlarda GTA IV’ü oynayıp bitirmiş olabilirsiniz ama bir Xbox 360’ınız yoksa Liberty City caddelerindeki aksiyonun geri kalan kısmını kaçıracaksınız demektir. Lost and Damned sıkı bir motosiklet çetesini, sert adamları, bolca birayı ve bilek güreşlerini konu alıyor.

DAMAGE CASE
Liberty City’yi arşınlamış olanlardansanız Alderney bölgesini hatırlarsınız. Oyunumuz burada yerleşmiş durumda olan ‘Lost’ adlı motosiklet çetesinin maceralarını konu alıyor. Kahramanımız Johnny, çete lideri olan Billy’nin yokluğunda liderlik koltuğunda oturmaktadır. Son derece dengesiz bir adam olan Billy rehabilitasyon merkezinden çıkınca çete liderliğini geri alır ve yeni bir çete savaşının fitilini ateşler. Evet, Lost and Damned’de oyun için bir dolu yenilik bulunuyor. Yeni araçlar, yeni silahlar ve yeni karakterler gibi. Ama asıl önemli olan GTA IV’de son derece etkilendiğimiz hikaye anlatımının dönüyor olması. Lost and Damned gerçekten sıkı bir hikaye anlatıyor, hem de en şiddetlisinden. Sonuçta ekranda gördüğümüz bir çete hikayesi; Pamuk Prensesi beklemiyordunuz, öyle değil mi? Öyle ki oyuna eklenen mini oyunlar arasında kart oyunları ve bilek güreşi de var. Sert adamların hikayesi için sert oyunlar… Lost and Damned, Rockstar kalitesinden bekleyeceğimiz üzere müthiş bir bütünlük içinde sunuluyor. Oyunun en önemli yanlarından biri takım tabanlı bir oynanış sunması. Nihayetinde bir çetesiniz. Bu nedenle çatışmalara da yalnız girmiyorsunuz. En az beş kişi size eşlik ediyor. Yanınızda sizinle birlikte savaşanlar, çatışmalar esnasında özelliklerini geliştiriyor ve her seferinde daha dayanıklı ve yetenekli hale geliyorlar. Öldükleri zaman yerine yenileri geliyor, ancak sadece birer çaylak olarak…

OVERKILL
Oyunda en sevdiğim özelliklerden biri de çeteyle birlikte şehirde tur atmak oldu. Kalabalık grubunuzun içinde sokaklarda gövde gösterisine çıkmak son derece keyifli. Grubunuzla yolda giderken nerede durmanız gerektiğini söyleyen bir işaret çıkıyor. (İllaki burada durmak zorunda değilsiniz.) Eğer sabit hızda ve tam yerinizde durursanız çete üyelerinden sizi onurlandıran laflar duyuyorsunuz. Tüm bunlar ve sert müzikler sizi iyiden iyiye havaya sokuyor. Oyunun genel olarak GTA IV’den daha zor olduğunu söyleyebilirim. Çatışmalar son derece sert geçiyor ve motor kullanmak araba kullanmaktan daha zor. Ancak alıştıktan sonra problem yok.

STONE DEAD FOREVER
Evet, Microsoft tonla para harcamış ama kesinlikle bu para yerini bulmuş. Lost and Damned, en az GTA IV’ün kendisi kadar dikkate değer bir yapım. Karakterleri, hikayesi ve müzikleriyle muhteşem bir oyun olmuş. Doğrusu bu kadarını beklemiyordum. İşin can sıkıcı kısmı ise oyunun Xbox 360’a özel olması. Eğer bu oyunu oynamak istiyor ama nasıl oynayacağınızı bilemiyorsanız bize ulaşın derdinizi çözelim. Bir kişiyi daha çeteye katmak bize büyük bir mutluluk verecektir.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
ROCKSTAR NORTH

DAĞITICI
ROCKSTAR

PLATFORM
XBOX 360

İLGİLİ HABERLER