reklamı kapat

POPÜLER

Google Dynamic World

Güncel arazi verileri sunan Google Dynamic World kullanıma açıldı

Google Earth temelinde güncel arazi verileri sunan Google Dynamic World kullanıma açıldı. Firma önemli bir adım daha attı.

Google Earth üzerinden oturduğumuz yerden Dünyayı gezmemize imkân tanıyan Google, bu alanda elde ettiği verileri bilimsel araştırmalar için de kullanıyor. Bu konuda karşımıza çıkan en yeni çalışma ise Google Dynamic World oldu. Direkt olarak burada ulaşabileceğiniz Türkiye’ye açık tarayıcı tabanlı servis, Dünya üzerindeki tüm arazi verilerini detaylı olarak yüksek hassasiyet ile karşımıza getiriyor. Burada denizler, göller, dereler, ağaçlık bölgeler, genel olarak yeşil alanlar ve aynı zamanda şehirlerin yoğunluk oluşturduğu yerler farklı renklerde açık şekilde gözler önüne seriliyor. Elde edilen veriler ile beraber buz ve karlı bölgeleri de gözler önüne seren Dynamic World internet sitesi, sürekli güncellediği için sel basan bölgeleri de gösterebiliyor. Türkiye özelinde baktığımız zaman servis içerisindeki haritada Karadeniz Bölgesinin yoğun ağaç nüfusu, İç Anadolu Bölgesinin genel ağaç yoksunluğu veya İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin yoğun yapılaşma alanları net şekilde farklı renkler üzerinden görülebiliyor.

Google Dynamic World için açıklama yapan firma şunu aktarıyor: “Bir bölgenin ne kadarının sulak alanlar, ormanlar, tarımsal ürünler, ağaçlar veya şehirler ile kaplı olduğunu gösteren ayrıntılı güncel arazi verilerine erişmek her zaman zor olmuştur. Yeni sistem tam da bunu değiştiriyor.” Direkt olarak World Resources Institute (WRI) ve özel yapay zekâ altyapısıyla hayata geçen sistem ile internet devi Google, bilim insanları ve siyasetçilerin gezegenimizi korumak için daha doğru tahminler ve etkili planlar yapabilmeleri için arazi ile ekosistemi izleyebileceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, bu neredeyse gerçek zamanlı olarak geçen sistem ile doğal olayların ve insan kaynaklı adımların doğaya verdiği etkisini göstermek istiyor ve bu durum gelecek nesiller için gerçekten çok büyük önen arz ediyor. Bozduğumuz doğal düzeni yeniden kurmamız gerekiyor çünkü durum iyiye değil sürekli olarak kötüye gidiyor.

Google Dynamic World yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın