reklamı kapat

POPÜLER

Günlük kullanım; Lenovo Tab M8 (HD) incelemesi

Lenovo Tab M8 (HD)

ORTALAMA BİR DENEYİM

Performans tarafında ise sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Lenovo Tab M8 (HD) modelinden yüksek bir performans bekliyorsanız, aradığınızı bulamayabilirsiniz. 8 inç boyutunda bir ekranla gelen cihaz, kullanıcılara ekranında 1280×800 piksel çözünürlük sunuyor. HD ekran açıkçası 8 inçlik bir cihaz için mevcut teknolojide bize göre yetersiz. Video keyfini ciddi ölçüde etkileyen bu detay yüksek grafikli oyunlarda da dikkat çekiyor. İşlemci tarafında MediaTek Helio A22 işlemciden güç alan cihazda 2 GB RAM yer alıyor. Cihaz temel işlemler için yeterli olsa da arayüzünde de o “ağırlaşmayı” hissettiriyor. PUBG Mobile’ı düşük çözünürlükte açabileceğiniz cihazda fps düşüklükleri yaşayabilirsiniz. Bu tarz modellerde oyun ve uygulamaların varsa “lite” sürümlerini tavsiye ediyoruz. Hafıza tarafında 32 GB alan tanıyan model bu kısımda da yetersiz bize göre. Ancak microSD kart ile hafızasını artırmak mümkün oluyor. Android 9.0 ile gelen cihaz Dijital Denge özellikleriyle donatılmış. Bu da cihaz kullanım sürelerinin ayarlanabileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda ebeveyn kontrolleri de çocuk sahipleri için işleri kolaylaştıran bir detay olmuş. Çocuklarına bir tablet almayı düşünen ailelerin göz atabileceği bu tablette ayrıca bir çocuk modu bulunduğunu da kaydedelim. Cihazın performans tarafında beğendiğimiz noktası ise Dolby Audio destekli hoparlörü oldu.

Lenovo Tab M8 (HD)
Bize göre Tab M8 (HD), gün içinde yoğun bir şekilde film, dizi izlediğiniz yüksek güç gerektiren işlemleri yaptığınız bir cihazdan ziyade; evinizde multimedya ve müzik görevlerini üstlenecek belki 3D yazıcıyla kendisine özel hazırlayabileceğiniz bir stant ile mutfakta ya da salonda görev yapabilecek türden bir cihaz. Yani yemek yaparken mutfaktaki standında müzik dinleyip ekranında yemek tariflerine bakabilirsiniz örneğin. Diğer türlü acil durumlarda çok temel görevleri yerine getirebilecek bir cihaz olduğunu belirtelim. Pil tarafına baktığımızda bizi 3.950 mAh’lik bir pil karşılıyor. Bu pil değeri de günü çıkarmaya yeterli. Zaten halihazırda mevcut donanımla pili çok yoracak oyun ve uygulamalar düşünülerek tasarlanmadığı için pil tüketimi yüksek olmuyor. Aynı şekilde düşük ekran çözünürlüğü de pil tasarrufu konusunda ciddi bir takviye sağlıyor. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, cihazda klasik Android kilit yöntemlerinin yanı sıra yüz tanıma sistemi bulunuyor. Ancak yüz tanıma sisteminin hayli yavaş çalıştığını söyleyebiliriz. Cihaz yüzünüzü tanıyana kadar 4 haneli PIN’inizi girmeyi tercih edebilirsiniz diye düşünmeden edemedik.

Genel bir çerçeve çizmek gerekirse, Lenovo Tab M8 (HD) çocuğu için uygun fiyatlı bir tablet almayı düşünen ailelere daha çok hitap ediyor gibi görünüyor. Gelişmiş çocuk modu ve ebeveyn kontrolleriyle de çocuğun tabletle geçirdiği zamanı etkili bir şekilde kontrol etmek mümkün oluyor.