reklamı kapat

POPÜLER

Günlük sağlık kontrolü yapan akıllı tişört [Video]

Cityzen Sciences tarafından geliştirilen CES ödüllü bu özel tişört, üzerindeki özel donanım sayesinde her gün sağlık durumunuzu kontrol ederek olası tehlikelere karşı uyarıda bulunuyor.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES’te “Everyday Health” kategorisinde inovasyon ödülüne layık görülen “Smart Sensing” isimli akıllı tişört gelişmiş yeteneklere sahip. Kumaş dokusunun ten ile temas eden yüzeyine mikro sensörler entegre edilen tişört, kişinin sağlık durumunu takip ederek yorgunluk seviyesini ölçebiliyor. Vücut sıcaklığı, solunum ve kalp ritmi hakkında da bilgi veren tişört, GPS yardımıyla ne kadar yol yürüdüğünüzü ve hangi rotayı izlediğinizi harita üzerinde gösterebiliyor. Ayrıca kalp ritminizden yola çıkarak stresli mi yoksa yorgun mu olduğunuzu anlayan Smart Sensing, tüm etkenleri tek potada eriterek muhtemel kalp krizi riski konusunda uyarılarda bulunuyor.

smartsensing
Pantolon, eldiven gibi farklı giysilerde de kullanılabilen sistem, dahili aktarıcı sayesinde vücudunuza dair elde edilen sonuçları akıllı telefonunuza göndererek geçmişe yönelik kayıt tutabiliyor. Normal kıyafetlere nazaran yaklaşık yüzde 30 ile yüzde 40 arasında daha pahalıya mal olan tişörtün yıkanması ya da ütülenmesinde ise herhangi bir sakınca bulunmuyor. Şimdilik proje aşamasında olan Smart Sensing geliştirilmeye devam ediyor. Geliştiricileri bir sonraki adımda kandaki oksijen ve glikoz miktarlarını tespit etmeye çalıştıklarını ve asıl amaçlarının tişörtün yıkandığında şarj edilmesini sağlayacak özel sistem geliştirmek olduğunu ifade ediyor.

VİDEO

YORUMLAR