reklamı kapat

POPÜLER

Hacker’ların hedefinde akıllı binalar var

Sanal dünya üzerinde yayın yapan kullanıcı ve şirketlerin belki de en büyük sıkıntı çektiği konuların başında hack saldırıları geliyor. Kötü amaçlı kişiler tarafından düzenlenen eylemler genellikle maddi çıkar, güç gösterisi ya da belirli bir noktaya dikkat çekmek için yapılıyor. Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) yayınladığı rapor ise hacker’ların yeni hedeflerinin akıllı binalar olduğunu söylüyor.

Amerika kaynaklı federal büronun siber suçların geleceğine yönelik yaptığı araştırma ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Zira günümüze kadar internet erişimi olan cihaz ve online platformlara yönelik hack girişimlerinde bulunan kişilerin yeni hedeflerinde artık akıllı binalar var. Gelişmiş merkezler tarafından yönetilen ve içinde güvenlik, güç tüketim, kartlı geçiş, kullanıcı tanıma sistemi ve yangın kontrolü gibi unsurların yer aldığı binalar üzerinde yapılacak değişiklikler ortaya istenmeyen sonuçlar çıkarabiliyor.

Örneğin güvenlik kameraları devre dışı bırakılarak yerine istenilen görüntüler eklenip, ısı düzenleyicilerdeki oynamalarla kolaylıkla yangın çıkarılabiliyor. Diğer taraftan alarm sistemi sayesinde iş merkezi gibi yapılarda kaos ortamı yaratılabiliyor. Sisteme sızmak için Shodan gibi ağ listeleme yazılımlarına başvuran saldırganların gelecek dönemde nasıl bir yol izleyecekleri ise merak konusu.