reklamı kapat

POPÜLER

yaşayan binalar

New York’un kendi kendine yetişen mantar kuleleri [Video]

Yapıda kullanılacak olan taşlar yansıtıcı bir filmle kaplanmış daha küçük başka taşlardan oluşan bir setin üzerlerine geçirilmesinden önce, bu iki organik materyalin, ucu açık üç kulenin yerden yükselmesine yardımcı olacak.

yaşayan bina hy-fiBloklar, doğranmış mısır koçanı kabukları ve mantarın bitkisel kısmı olan miselyumun bir karışımından meydana gelecek. Bu organik malzemeler bir defa bir araya getirildiklerinde dikdörtgen şekillere doğru büyüyebilecekleri bir kalıba girmiş olacaklar. Yapının en yukarısında konumlanmış taşların yansıtıcı yüzeyleri aşağıdaki organik taşların güneş ışığını doğrudan alabilmelerine ve daha sağlam bir şekilde büyümelerine yardımcı olacaklar.

yaşayan binalarBenjamin, tasarladığı bu organik yapıyı inşa etme şansına Genç Mimarlar Programı kapsamında yer alan MoMA PS1 yarışmasının sonucunda kavuştu. Yarışma kurallarına göre katılımcılar bina tasarımlarında dışarıda oturabilme, güneş ve suyla uyumlu olmak gibi şartları yerine getirmeleri gerekiyordu. Adaylar ayrıca teçhizatlarının ömrü tamamlandığında yapıların hiçbir israf olmadan parçalarına ayrılabilecek şekilde oluşturulabileceğinden emin olmalıydı. Bu anlamda, Benjamin’in Hy-Fi adlı projesinin neredeyse tamamen katıksız karbondan oluşmak gibi bir avantajı bulunuyordu. Organik taşlar binanın büyük bir bölümünü oluşturup basitçe bir karışım meydana getirdikçe bu sıradışı yapının yansıtıcı taşları, kaplama üzerine çalışmaları olan bir firma tarafından geri alınacak.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER