reklamı kapat

POPÜLER

Kopya ürünlerin anavatanı Çin’de şimdi de Sfenks inşa edildi

Elektronikten lüks çantalara kadar her şeyin tabiri caizse “çakması”nı üretmekle ünlü olan Çin, bu sefer kendini aştı. Çin’in Mısır’daki 4500 yıllık Büyük Gize Sfenksi‘nin neredeyse bire bir kopyasını inşa etmesi üzerine kültürel mirasına sahip çıkmak isteyen Mısır, heykelin yıktırılması için UNESCO‘ya başvurdu.

Shijiazhuang kentindeki bir kültür parkında inşa edilen sahte Sfenks birkaç ayda tamamlanmış. Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde ve 80 metre uzunluğunda olan betonarme heykel, aslında bir film dekoru olarak inşa edilmiş ve kalıcı olması planlanmıyormuş. İleride yıkılması planlansa da heykel vatandaşların ve turistlerin akınına uğramış, hatta heykelin çevresinde seyyar lokantalar türemiş.

sfenks
Mısır’daki Büyük Gize Sfenksi

Sfenks heykeli Shijiazhuang’ın altın madeni haline gelmiş olsa da, Mısır’ın Antik Mısır eserlerinden sorumlu bakanı Muhammed İbrahim konuyla ilgili açıklama yaparak, sahte Sfenks’in UNESCO yönetmeliklerine aykırı olmakla birlikte Mısır’ın kültürel mirasına leke çalan kötü bir kopya olduğunu belirtmiş. Kültür parkından sorumlu merciler Mısır’dan özür dilemeye dilemiş ancak Mısır’ın heykelin yıkılması için UNESCO’ya başvurmasını önleyememiş.

Kopya heykelin Mısır’ın imajına veya Sfenks’in sağladığı turizm kapasitesine bir zarar verip vermemiş olduğu hala çok tartışmalı olsa da, UNESCO heykelin yıkılmasına yönelik kararı çıkarmış durumda. Bakalım Çin daha başka nelerin kopyasını üretecek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Kopya ürünlerin anavatanı Çin’de şimdi de Sfenks inşa edildi” için 2 cevap

  1. Atlan Nikseresht dedi ki:

    yıkılması çok saçma. ozaman roma koryalı yunan heykellerde müzelerden toplansın ve yok edilsin.

  2. Atlan Nikseresht dedi ki:

    *kopyalı