reklamı kapat

POPÜLER

secret cinema bttf

Geleceğe Dönüş’teki “Hill Valley” kasabası Londra’da yeniden yaratılıyor

Popüler kültürü her yönüyle derinden etkileyen, sinema tarihinin en çok yankı uyandıran filmlerinden biri olan Geleceğe Dönüş’teki McFly ailesinin yaşadığı kasaba olan Hill Valley’nin bir kopyası Londra’da yeniden inşa ediliyor. Robert Zemeckis’in 1985 tarihli klasik filmindeki bu hayali kasaba, film izleme deneyimini daha farklı bir boyuta taşımak adına dikkat çekici projeler üreten Secret Cinema tarafından Geleceğe Dönüş’ün gösterimi için hayranların ziyaretine açılacak.

Londra’da yeniden inşa edilecek olan Hill Valley’yi ziyaret edenler bu kasabanın sokaklarında dolaşırken 1985 ve 1955 yıllarına geri dönecekler. Filmdeki zaman yolculuğunu mümkün kılan “zaman makinesi” DeLorean marka otomobil de bütün bu nostaljiyi tamamlamak için kasabadaki yerini alacak. Secret Cinema’nın kurucusu Fabien Riggall, The London Evening Standard’a yaptığı açıklamada izleyicilerin her şeyi unutarak maceraya kapılmasını sağlayacak bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

hill valley yeniden 2

Bu projenin asıl amacı filmin gösterimi olsa da, Secret Cinema bu görsel deneyimi bütün olanakları kullanarak zenginleştirmek istiyor. Örneğin film sona seyirciler Marty McFly’ın anne ve babasının birbirine aşık olduğu mezuniyet balosuna katılarak kendilerini filmin bir parçası gibi hissedecek. Filmin gösterimde olduğu her gece düzenlenecek olan bu baloda sahneye çıkacak müzik gruplarının belirlenmesi için de bir yarışma düzenlenecek.

Tahmin edilebileceği gibi, Secret Cinema’nın düzenlediği bu “zenginleştirilmiş” gösterimlere olan ilgi büyük. Bilet fiyatını 55,65 pound olarak belirleyen şirket biletlere gösterilen yoğun ilgiden dolayı biraz bunalmış durumda. Zira sadece bir matine gösterimi için 50.000 kişinin bilet satın almaya çalıştığı yoğun bir talep söz konusu.

Önümüzdeki yıl Londra’da bir müzikal olarak izleyicilerin karşısına çıkacak olan Back to the Future‘un Secret Cinema etkinliği kapsamında düzenlenecek olan ilk gösterimi 24 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

secret cinema bttf

YORUMLAR