reklamı kapat

POPÜLER

3d

Guinness rekoru kırıldı; dünyanın en uzun 3 boyutlu insan modeli [Video]

Genellikle zamanını robotlarla uğraşarak geçiren James Burton, bu sefer de 3D yazıcıyla basılmış 3,62 metrelik dünyanın en uzun insan modelini yaparak kendisine Guinness rekoru kazandırıyor.

Bu iş için Portsmouth Üniversitesi’yle birlikte hareket eden Burton’ın önce vücudu taranarak dijital ortamda bir 3D model haline getiriliyor. Model daha sonra kendine özgü bir yazılım kullanılarak bölümlere ayrılıyor ve her bir bölüm parçalar halinde basılıyor. Burton’ın işi tamamlaması için gerekli olan 50 kiloluk filament ücreti ise sponsorlar tarafından karşılanıyor. Parçalarının tamamen basılması 500 saatten fazla süren heykel, Burton’ın akıllıca tasarımı sayesinde parçalarda yer alan düz alanların yapıştırılmasıyla Southampton’da birleştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Heykel, tasarımcısının iki katı

3,62 metrelik yüksekliğiyle Burton’ın tam iki katı olan heykelin ölçüleri için sertifikalı bir ölçümcü tutuluyor. Guinness Rekorlar Kitabı’ına rekoru onaylanan Burton’a karşı çok ilgili olan topluluk, kendisine ödülünü takdim etmek ve kendisiyle bizzat tanışmak için içlerinden bir grup hakem bile gönderiyor.

Ayrıca sıra dışı elektroniklerle uğraştığı videoları içeren xrobots.co.uk isimli siteyi de yöneten Burton’ın tasarımlarını nasıl yaptığını anlattığı bir de YouTube kanalı bulunuyor. Siz de haberin girişindeki videoya tıklayarak ilgili kanala ulaşabilirsiniz.