reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcı ev

3D yazıcı ile 24 saatte üretilen uygun fiyatlı ev [Video]

Ross Merkezi’nin sürdürülebilir şehirler için hazırladığı rapora göre; gıda, su ve barınak temel insan ihtiyaçlarıdır. Ancak dünyadaki 1,2 milyar insan yeterli konut olmadan yaşamaktadır. Teksas’ta gerçekleşen Southwest (SXSW) etkinliğinde Austin merkezli bir girişim, 3D yazıcı ile düşük maliyetli bir ev üretti.

ICON isimli şirket, 12-24 saat içinde tek katlı, 65 metrekarelik bir evi, üç boyutlu yazıcıyla üretmeyi başardı. Yeni bir inşaat için gereken sürenin çok altında bir sürede ev üreten şirket, her şey planlandığı gibi giderse bu ev önümüzdeki yıl El Salvador’da yaşayanlar için inşa edilecek. İlk etapta 100 evin inşa edileceği ilerleyen yıllarda ise bu sayının artacağı belirtiliyor. Şirketin uluslararası konut çözümlerine dayanan bir sivil toplum kuruluşu olan New Story ile ortaklık kurduğunu belirtelim. 3D yazıcısıyla üretilen evlerin El Salvador’un ardından Haiti ve Bolivya’da da inşa edileceği dile getiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3D yazıcıyla üretilen uygun fiyatıyla dikkat çekiyor

Vulcan yazıcısıyla üretilen evin tüm maliyeti ise 10 bin dolar. Şirketin ilerleyen dönemde bu fiyatı her bir ev için 4 bin dolara kadar indirmesi bekleniyor. Tipik Amerikan evlerinden çok daha ucuz olacağı belirtilen evlerin, yaklaşık 400 metrekare büyüklüğünde olacağı ifade ediliyor.

Video