reklamı kapat

POPÜLER

fotoğraf

İki farklı fotoğrafçı tarafından aynı milisaniyede çekilen fotoğraf [Video]

Mart başında fotoğrafçılık dünyasını şaşırtan bir olay yaşandı. Great Island Commons’da deniz fenerini çeken fotoğrafçı Ron Risman, fotoğrafının sahte olmasıyla suçlandı. Bu noktadan itibaren Risman için işler ilgi çekici olmaya başladı.

Fotoğrafçı Ron Risman mart başıdna çektiği fotoğrafla eşsiz bir kareye imza atmış gibi görünüyordu. Büyük bir dalganın deniz fenerine çarpma anını fotoğraflayan Risman’ın fotoğrafı yerel bir televizyon istasyonunun Facebook sayfasında yer almasıyla bir anda viral oldu. Canon 5D Mark IV ve Sigma 150-600mm lens ile çekilen kare pek çok beğeni, yorum ve paylaşım aldı. Ancak yorumlardan biri görselin çalıntı olduğunu iddia ediyordu. Söz konusu karenin Eric Gendon tarafından çekildiği ve Risman’ın bu kareyi çaldığı iddiası üzerine Risman bu durumu araştırmaya karar verdi. Zira kendisinde RAW dosyalar bulunuyordu ve Gendon onun fotoğrafını çalmış olabilirdi. İnceleme sonucunda çıkan sonuç ise herkesi şaşırttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı milisaniyede çekilen kare

Risman hazırladığı videoda birbirinin aynısı bu iki fotoğrafın aslında farklı kareler olduğunu anlatıyor. Ancak işin ilginç yanı Gendon ve Risman’ın aynı milisaniyeyi yakalayabilmiş olması. Risman yaptığı incelemede Gendon’ın ondan biraz daha solda kalacak şekilde pozisyon aldığını ve aynı dalgayı yakaladıklarını anlatıyor. Ana hatları birebir oturan fotoğraf, detaylarda kendini ele veriyor. Risman’ın çekimi çoklu çekim modunda yaptığını ve yarım saniyenin bile her şeyi değiştirebileceğini anlattığı videoda; neredeyse imkansızı nasıl başardıklarını da açıklıyor. Ron Risman’ın detaylı açıklamasını haberin devamındaki videodan izleyebilirsiniz.

Video