reklamı kapat

POPÜLER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç boyutlu yazıcı ile ev yaptı [Video]

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık hayatımızın bir parçası haline geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu konuda büyük bir adım attı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan adım için büyük diyoruz çünkü üç boyutlu yazıcı temelinde gerçek bir ev inşa edildi. Bunun benzerleri yurt dışında uzun zamandır hayatı geçiriliyordu.

Bu evin ve altyapının arkasında tam olarak İSTON (İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları A.Ş.) yer alıyor. Geliştirilen bir robotik kol sistemi ve harç sayesinde katman katman ev basılabiliyor.

Tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz tamamen yerli kaynakların kullanıldığı çalışmada, 155 metrekarelik 3 oda 1 salon ev inşa edilmiş ve yaşanılır hale getirilmiş.

Videoda da görebileceğiniz gibi normal üç boyutlu yazıcılar gibi katmanlar halinde sıra sıra yapılan duvarlar, içleri doldurularak tamamen sağlam hale getiriliyor.

Şimdilik sadece tek katlı bir proje gerçekleştiren İSTON, proje için şunu diyor: “Üç boyutlu yazıcılarla ev yapılır mı? Yapılır, biz yaptık, çok da güzel oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu proje ile gelecek gösterimi yapıyor

Bu projenin geniş çaplı kullanımı içinse önümüzde daha uzun bir süre bulunuyor. Yani 2022’de ya da 2023’de yaşadığımız evler ya da çalıştığımız iş yeleri üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile inşa edilir hale gelmeyecek.

Ancak 10 ya da 20 sene sonra artık geleneksel inşa süreçleri bir kenara itilecek ve bu tarz kullanışlı sistemler olağan hale gelecek. Hızlı, otomatik ve güvenlik olmasıyla dikkat çeken bu altyapı için Türkiye’nin daha fazla yatırım ve atılım yapması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Firma telefonlarını böyle test ediyor