reklamı kapat

POPÜLER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç boyutlu yazıcı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç boyutlu yazıcı ile yapılar oluşturmayı sürdürüyor

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık hayatımızın bir parçası haline geldi ve bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi de çalışmaya devam ediyor.

Advertisement

İstanbul Büyükşehir Belediyesi uzun zamandır üç boyutlu yazıcı temelinde gerçek yapı inşa etme üzerine çalışmalar yapıyor. İlk defa oldukça uzun süre önce tanıtılan bu sistem için bu sefer İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YouTube hesabından bir güncel video paylaşıldı. Videoya “Bu işle gurur duyuyoruz. Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdik. 3 boyutlu yazıcılarla çok kısa sürede, hem çevreci hem de dayanıklı yapılar inşa etmeye başladık. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda sipariş almaya başladık.” açıklaması düşüldü ve yapılan birçok çalışma gözler önüne serildi. Arkasında tam olarak İSTON’un (İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları A.Ş.) yer aldığı proje kapsamında bir özel hazırlanan robotik kol sistemi ve yine özel geliştirilen harç sayesinde katman katman yapı basılabiliyor.

Proje kapsamında şimdiye kadar 150 m2 ve 300 m2 alana sahip iki tane yapı hazırlayan ve 300m2 yapının kaba inşasını 14 gün içerisinde tamlayabildiklerini belirten İSTON yetkilileri, süreçte kalıp kullanımına gerek kalmadığını belirtiyor ve demir destekler ile depreme dayanıklı oldukça modern tek katlı yapılar oluşturabiliyor. Bu yenilikçi sistem sayesinde oturma yeri (Bank) gibi diğer gerekli ihtiyaçlar da çok kısa sürede oluşturulabiliyor.

Her şey harika olmasına rağmen bu projenin geniş çaplı kullanımı için önümüzde daha uzun bir süre bulunuyor. Yani yakın zamanda yaşadığımız evler ya da çalıştığımız iş yerleri üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile inşa edilir hale gelmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak 10 ya da 20 sene sonra artık geleneksel inşa süreçleri bir kenara itilecek ve bu tarz kullanışlı sistemler standart hale gelecek. Hızlı, otomatik ve güvenlik olmasıyla dikkat çeken bu altyapı için Türkiye’nin daha fazla yatırım ve atılım yapması gerekiyor. Üç boyutlu baskının her alanı halen büyük önem arz ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu da ilginizi çekebilir: Kendi dengesini kurabilen elektrikli motosiklet