reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla sadece 24 saat içerisinde inşa edilen ev [Video]

3D yazıcılarla daha önce de ev inşa edilebildiğine şahit olmuştuk. Evin kapı ve pencere gibi detayları dışında neredeyse her şeyi 3D yazıcıyla yapmak mümkün oluyor. Ortaya çıkan evin maliyeti ise yeni bir ev satın almaya göre çok daha uygun oluyor. 3D yazıcıyla yapılan evin yayınlanan videosu, gelecekte inşaat sektörünün büyük değişimler yaşayacak olduğunun sinyallerini veriyor.

Apis Cor tarafından Rusya’da inşa edilen bu eve dışarıdan baktığımızda evin 3D yazıcıyla yapıldığını anlamak mümkün değil. 37 metre kare alanı bulunan ev, tasarım bakımından oldukça havalı görünüyor. Duvarlar ve evi oluşturan ana hatların tamamının 3D yazıcıyla basılan çimento sayesinde yapıldığı belirtiliyor. Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi yalnızca pencerelerin ve kapıların ek olarak yapıldığı binanın boyası da tamamlandığında artık ev oturmaya hazır hale geliyor. Binanın tamamlanmasının yalnızca 24 saat sürdüğü ifade ediliyor. Evin maliyetinin ise yalnızca 10 bin 134 dolar olduğu belirtiliyor.

Günümüzde binaları yapmak için aylar ve hatta yıllar gerekiyor. İnşaatı tamamlamak için onlarca iş makinesi ve yüzlerce çalışan gerekiyor. Hal böyle olunca hem evin maliyeti büyük oranda yükseliyor hem de inşaat halinde aylarca bekleyen binalar çevreye rahatsızlık veriyor. 3D yazıcı teknolojilerinin inşaat sektöründe yaygınlaşmasıyla birlikte büyük çaplı projelerin bile haftalar içerisinde tamamlanacağı düşünülüyor. 24 saat içerisinde tamamlanan evin nasıl hazırlandığına aşağıdan göz atabilirsiniz.

VİDEO