reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon

Akıllı telefonlara her lensi takmanıza imkan tanıyan güçlü adaptör [Video]

Akıllı telefon modelleri günümüzde çok güzel fotoğraf ve video çekiyor. Sunulan bu kalite sayesinde sadece telefon ile çekilmiş filmler dahi bulunuyor. Ancak biliyorsunuz telefonların bir “lens esnekliği” bulunmuyor. İşte yeni geliştirilen adaptör tam da bunu çözüyor.

Çin merkezli Cinematics International Company Limited şirketi tarafından geliştirilen bu adaptör, daha önce gördüklerimize hiç benzemiyor. NAB 2018 kapsamında No Film School’un kamerasına takılan ürün, dev lenslere dahi destek veriyor olmasıyla dikkat çekiyor. Yani bu adaptör ile kişiler standart akıllı telefonlara dahi ağır ve büyük sinema lenslerini takabiliyor. Canon EF, Nikon F ve Sony E bayonet desteği veren ürün, metalden üretildiği için birçok sorunu ve soru işaretini en baştan bitiriyor. İki tane tutma sapıyla ergonomisi de yüksek olan adaptör, elbette dijital bir bağlantıya sahip değil. Yani adaptör ile telefona bağlanan lensin tüm ayarlarının manuel olarak yapmak gerekiyor. Ancak bu çoğu kişi ve çekim şartı için sorun oluşturmuyor. En büyük sorun lensi bağlamak olarak görülüyor ve adaptör de bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon ile böyle lensleri kullanmak mantıklı mı?

Buna yanıt vermek aslında biraz zor. Çünkü binlerce dolarlık lens ile sensör arasına telefonun kendi lensi giriyor. Bu lensler maliyet göz önüne alınarak optimum fiyat / performans seviyesinde tasarlanıyor. Ancak yine de bazı örneklerde kullanılan profesyonel lenslerin video kalitesini ciddi oranda artırdığı da oluyor. Burada dengeyi iyi kurmak gerekiyor. Geliştirilen adaptörün ne zaman satışa çıkacağı ve fiyatı bilinmiyor. Ancak firma diğer ürünleri buradan satıyor.

Video