reklamı kapat

POPÜLER

internetli eşyalar

Hackerlar kumarhanenin veri tabanına akvaryumdan sızdı

İnternete bağlı akvaryumunda güvenlik açığı bulunan Amerika’daki bir kumarhanenin tüm veri tabanı hacklendi. Darktrace isimli güvenlik şirketinin CEO’su Nicole Eagan’ın açıklamalarına göre hackerlar, internete bağlı akvaryumun ısı ayarlayıcısına bağlanarak tespit ettikleri açık sayesinde kumarhanenin veri tabanına erişim sağladı.

Eagan, kumarhanenin verilerinin akvaryumdan çekilerek mekanı hackleyenlerin, verileri buluttaki merkezlerine aktardıklarını belirtiyor. Nesnelerin internetinin hacklenme olasılıklarını artırarak saldırılan alanı genişlettiğini söyleyen Eagan, bu durumu engellemeye yardımcı herhangi bir savunma sisteminin de olmadığını ekliyor.

Eagan’ın beyanına göre artık ısı ayarlayıcılarından soğutma sistemlerine, havalandırmalardan günlük hayattaki daha çeşitli ayarlamalara kadar her adımda internet kullanılıyor. Bu ayarlamaları yapan araçlarınsa işlerini yapabilmesi için internete bağlanabilmesi gerekiyor. İsrailli araştırmacıların çalışmaları, internetli ev eşyalarının varsayılan şifreleri kırılarak bu eşyalara uzaktan erişilebildiğini ortaya çıkarıyor. Ev eşyalarını akıllı telefonlardan kontrol etmeye yarayan uygulamalar da yine bu tür sonuçlara davetiye çıkarabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnternetli eşyalar yüksek risk taşıyor

Daha önceden de hackerların internetli bir elektrikli süpürge robotonun kamerasına sızarak, bir evin içini dolaştıkları biliniyor. İngiliz hükümeti dijital casusluk ajansı eski başkanı Robert Hannigan’a göreyse sorunun bir tarafında risk taşıyan internete bağlı cihazlar bulunuyor. Gün geçtikçe var olana bir yenisi eklenen internete bağlı cihazların problemi artıracağından enişelenen Hannigan, pahalı olmayan internetli kameralarla donatılan bir bankanın kendisini yine aynı kameralarla hackerların tuzağına düşürdüğüne tanık olduğundan da bahsediyor. Bu konudaki güvenlik önlemlerinin gevşekliğinden ayrıca söz eden eski yetkili, güvenlik standartları ile ilgili getirilecek sıkı uygulamaların görevleri işlerini yapmak olan internetli eşyaların daha güvenli çalışmasına büyük katkıda bulunacağını söylüyor.

Geçen yıl webcam’inden içeri sızmayı başaran bir hackerın kamera aracılığıyla kendisiyle konuştuğu videoyu paylaşan Hollandalı bir kadının yaşadığı olaysa internetli eşyaların ne kadar büyük bir risk taşıdığının başka bir örneği. Bilgisayara bağlandığında hareket etmeye başlayan kamerayı endişeyle çıkaran kadının kamerayı çıkarması ise sorunu tamamen çözmemiş, konuşan webcam olayından sonra kameranın üreticisi de müşterilere varsayılan kimlik şifrelerini değiştirmeleri ve güçlü bir WiFi şifresi seçmelerini önermişti.