reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

varsayılan şifre

İnternete bağlanan elektronik cihazlar için güçlü varsayılan şifre zorunluluğu

Elektronik cihaz üreticilerinin cihazları “123456” gibi varsayılan şifre ile satışa çıkarmasının önüne geçmek için Kaliforniya’dan ilk adım atıldı.

Advertisement

Güvenlik zafiyetlerine neden olan durumlarda en büyük ihmalkarlık şifre konusunda yaşanıyor. Şifre olarak “admin” veya “123456” gibi varsayılan seçenekleri tercih etmek işimizi biraz kolaylaştırıyor olabilir ama ne yazık ki kötü niyetli kişiler de bu kolaylıktan yararlanıyor. İnternet sitesi hesaplarımızın veya banka kartlarımızın şifrelerini oturduğumuz yerden sağlamlaştırabiliyoruz. Ancak özellikle modem gibi internete bağlanabilen cihazların bir tüketici olarak şifrelerini yönetebilmek her zaman kolay olmuyor. Kolay olsa dahi bazen müdahale etmeye çoğumuzun üşendiği de yadsınamayacak bir gerçek. Konuyla ilgili Kaliforniya’da, çevrim içi güvenliği güçlendirmek adına, kritik bir karar çıktı. 2020’de yürürlüğe girecek olan kararla Kaliforniyalı tüketici elektroniği şirketlerinin cihazlarına varsayılan şifreler yükleyerek satışa çıkarması suç kapmasında sayılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdilik yalnızca Kaliforniyalı üreticilerle sınırlı

Eyaletin böyle bir karar çıkarmasındaki sebep, özellikle zayıf parolalar kullanıldığı kesin gözüyle bakılan, internet bağlantısı sunan çeşitli cihazların kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini önlemek. Bu karar, bundan aylar önce internet bağlantılı bir akvaryum aracılığıyla veri hortumlanan ilginç kumarhane olayını akıllara getirmiyor da değil. Ancak bu karar güvenlik açıklarına ne denli olumlu bir etki bırakacak, orasını da zaman gösterecek. Çünkü yasa, üreticilere her ne kadar böyle bir sorumluluk yüklese de hala güvenlik açığı keşfeden bir üreticinin cihaz yazılımlarını güncellemesi için zorunluluk getirmiyor. Ayrıca şimdilik sadece Kaliforniya’da yürürlüğe girecek olan yasanın dünyanın geneline yayılıp yayılmayacağı da kesin değil. Şimdilik bunun çözümü ise internete bağlanan bütün cihazların mümkünse parolalarını sıkılaştırıp sırf akılda kalıcı olsun zayıf parolalar seçerek kolaya kaçmamak.

İlginizi çekebilir

Bentley’den dünyanın ilk biyometrik güvenlikle çalışan depolama gözü