reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, “geçiş anahtarı” kullanımında 400 milyonu geride bıraktıklarını duyurdu

 - Güncelleme: 02 Mayıs 2024 17:25

İnternet devi Google, kişisel güvenlik konusunda güzel bir adım atmış ve Google hesaplarında geçiş anahtarı sunmaya başlamıştı

İnternet devi bugün 400 milyondan fazla Google hesabında geçiş anahtarı kullanıldığını duyurdu. Giriş güvenliğini artıran sistem bundan önce varsayılan hale getirmesiyle ses getirmişti. Firma geçtiğimiz yıl içinde, “Varsayılan olarak parolasız: Geçiş anahtarlarına geçiş yapın” başlıklı bir resmi blog yazısı yayınlamış ve şu açıklamayı yapmıştı: “Bu yılın başlarında, hesaplarınızda çevrimiçi oturum açmanın daha basit ve daha güvenli bir yolu olan geçiş anahtarları için resmi destek sunmaya başladık. Kullanıcılarımızdan bu konuda gerçekten çok olumlu geri bildirimler aldık, bu nedenle bugün geçiş anahtarlarını kişisel Google Hesaplarında varsayılan seçenek olarak sunarak daha erişilebilir hale getiriyoruz.” Peki bu şirket tarafından “Şifre Anahtarları” olarak da isimlendirilen sistem nedir? İnternet devi bu çok faydalı altyapı hakkında kendisi şunları aktarıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Geçiş anahtarı, şifre yerine kullanabileceğiniz basit ve güvenli bir alternatiftir. Geçiş anahtarı sayesinde parmak izinizi, yüz taramanızı veya cihazınızın ekran kilidini (ör. PIN) kullanarak Google Hesabınızda oturum açabilirsiniz. Geçiş anahtarları, kimlik avı gibi tehditlere karşı en güçlü korumayı sağlar. Oluşturduğunuz geçiş anahtarını kullanarak Google Hesabınızda kolayca oturum açabilir ve hassas değişiklikler yaptığınızda kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.” 

Hesabınızı bir geçiş anahtarı ile koruma almak istiyorsanız buradaki sayfayı açmanız, hesap girişi yapmanız ve çıkan talimatları izlemeniz gerekiyor. Sistem hakkında internet devi ayrıca şunları da aktarıyor: “Geçiş anahtarları, koruma konusunda en güçlüsüdür. Tahmin edilemediği veya yeniden kullanılamadığı için saldırganlara karşı özel bilgilerinizin güvenliğini sağlar.”

Google ve geçiş anahtarı yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition