reklamı kapat

POPÜLER

Amazon

Amazon da “geçiş anahtarları” özelliğini kullanıma aldı

Dünyanın en büyük alışveriş şirketlerinden olan Amazon, iOS ve Web tarafında “geçiş anahtarları” özelliğini kullanıma aldığını duyurdu.

Peki nedir bu geçiş anahtarları? Sürece Google ile beraber uzun zamandır aktif olarak destek veren isimlerden olan teknoloji devi Apple, bu konuda kendisi şunları aktarıyor: “Geçiş anahtarı, size gösterilmeyen şifreli bir oluşumdur ve parola yerine kullanılır. Geçiş anahtarı, parolayla karşılaştırıldığında güvenliği ciddi şekilde iyileştiren bir anahtar çiftinden oluşur. Bir anahtar geneldir, kullandığınız web sitesine veya uygulamaya kayıtlıdır. Diğer anahtar ise özeldir, yalnızca aygıtlarınız tarafından tutulur. Güçlü, endüstri standardı şifreli tekniklerin kullanılmasıyla, bu anahtar çifti aygıtlarınız ve web sitesi ya da uygulama arasında güçlü, özel bir ilişki kurmaya yardımcı olur.”  İşte bu altyapı artık direkt olarak iOS için Amazon uygulamasında web sürümünde de yer alıyor. Altyapının yakında herkese ve Android uygulamasına gönderileceği de gelen bilgiler arasında yer alırken, çok faydalı özellik servisin “Giriş ve Güvenlik” ayarları içerisinden aktif edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer bilmiyorsanız geçiş anahtarları bir süredir Android için WhatsApp uygulamasında da destekleniyor (Herkese zamanla gelecek ve iOS desteği de çıkacak). WhatsApp’ın “Güvenli bir şekilde oturum açmanın basit bir yolu” olarak tanımladığı geçiş anahtarları hakkında paylaştığı kısa açıklama şöyle: “Parmak izinizi, yüzünüzü veya ekran kilidinizi kullanarak geçiş anahtarı temelinde doğrulama yapabilirsiniz. Geçiş anahtarlarınız güvenle Google Şifre Yöneticisi içerisinde saklanır.” Akılda bir geçiş anahtarı / parola tutulmasına gerek bırakmayan bu çok faydalı altyapı, kullanıcılardan giriş yaptığı her platformda çok olumlu geri dönüşler alıyor.

Amazon yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER