reklamı kapat

POPÜLER

1Password

1Password’un son hizmetiyle parola güvenliğinde yeni dönem [Video]

Parola yöneticisi denildiği zaman akıllara gelen ilk uygulamalardan 1Password, kısa süre önce çok faydalı bir özelliği devreye aldı. Bu özellikle parola güvenliği bir koruma katmanı daha kazanıyor.

Hemen hemen tüm platformlarda aktif olarak yer alan 1Password, temel olarak bir toplu parola yöneticisi. İçerisinde tüm giriş ve parola bilgilerini güvenle tutan uygulama, otomatik zorlu şifre oluşturma gibi faydalı özellikleri de kullanıcısına sunuyor. Ancak teknoloji dünyasında parolalar için büyük bir tehlike bulunuyor. Biliyorsunuz her yıl onlarca büyük hack olayı yaşanıyor. Bunlar sonucunda birçok internet sitesinin kullanıcı / parola verileri kötü niyetli kişilere geçiyor. Bu sayede de hacker’ların elinde büyük parola veri tabanları oluşuyor. Bu veri tabanları yüzünden birçok kişi tehlike altına giriyor. İşte 1Password bu sorunu çözmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun içinse internete sızan parola listelerini bir araya getiren Troy Hunt‘ın veri tabanı kullanılıyor. 500 milyondan fazla sızdırılmış parolaya sahip bu veri tabanına artık uygulama içerisinde erişim sağlanabiliyor. Ücretli abonelere açık olan özellikle koyulan şifrenin daha önce sızdırılan bir listede yer alıp almadığı kontrol edilebiliyor. Bu da güvenlik konusunda büyük bir artış getiriyor. Çünkü bu listeler Brute Force yani deneme yanılma sistemlerine yükleniyor.

1Password güzel bir adım atmış durumda

Şifrenizin listede çıkması elbette hesabınızın hack’lendiği anlamına gelmiyor. Ancak dediğimiz gibi eğer böyle bir şey olursa bu parolayı kullanmamakta büyük fayda var. Bu arada Troy Hunt‘ın parola veri tabanından burayı ziyaret ederek de yararlanabilirsiniz.