reklamı kapat

POPÜLER

2022'de en çok kullanılan parolalar LOG Tasarım

Tek dosyada bir araya getirilmiş neredeyse 10 milyar parola sızdırıldı

 - Güncelleme: 07 Temmuz 2024 17:22

Tek dosyada bir araya getirilmiş neredeyse 10 milyar parola sızdırıldı. Bunun şimdiye kadarki en büyük derleme olduğu aktarılıyor.

Hacker forumlarında yayınlanan “rockyou2024.txt” adlı metin dosyası, Cybernews’e göre farklı yerlerden toplanmış tam olarak 9.948.575.739 parola içeriyor. Paylaşılan dosyada, yeni veri ihlallerinin yanı sıra 20 yıldan daha eski saldırılardan elde edilen parolaların da bulunduğu aktarılıyor. Bu parola dosyası, “kaba kuvvet/brute force” olarak geçen deneme yanılma saldırıları için inanılmaz bir kaynak konumunda ve bu yüzden endişe verici görünüyor. Bu dosyadan kaynaklanan risklere karşı güçlü bir parola yöneticisi kullanmak gerekiyor. Çünkü parola yöneticileri sızdırılan bu parolaları topluyor ve kişilere daha önce sızdırılmış parolaları önermeyerek güvenliği artırıyor. Parola yöneticileri aynı zamanda sızdırılan parolaların kullanıldığını tespit ettiğinde kişilere uyarıda bulunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parola konusunda son dönemde en çok ses getiren, Apple’ın yeni tanıttığı Passwords uygulaması ile 1Password ve LastPass’a rakip olması olmuştu. Yeni Passwords uygulaması ile parola yönetimini daha kolay ve efektif hale getirecek Apple, resmi açıklamasında şunları aktarmıştı: “İlk kez 25 yılı aşkın bir süre önce kullanıma sunulan Anahtar Zinciri temel alınarak geliştirilen yeni Passwords uygulaması, kullanıcıların parolalarına, geçiş anahtarlarına, Wi-Fi parolalarına ve doğrulama kodlarına erişimini kolaylaştırıyor.

Uygulama aynı zamanda kullanıcıları kolay tahmin edilen, birçok kez kullanılan ve bilinen veri sızıntılarında görülen parolalar gibi yaygın zayıflıklar hakkında uyarıyor. Bu yeni uygulama, parolalar, geçiş anahtarları, Wi-Fi parolaları ve diğer tüm hesap bilgilerine tek bir noktadan erişimi daha da kolay hale getiriyor. Güvenli uçtan uca şifreleme iCloud eşzamanlamayı koruyor. Safari ile mükemmel çalışan Passwords uygulaması, kullanıcının Apple aygıtları ve Windows ile Windows uygulaması için iCloud arasında sorunsuz eşzamanlama sağlıyor.”

Büyük parola sızıntısı yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X