reklamı kapat

POPÜLER

chrome explorer

Google Chrome artık Internet Explorer’dan daha popüler

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet uzun bir süredir kıran kırana devam ediyor. İnternet kurdu kitleler Chrome’u tercih ederken, Firefox neferlerinin de sayısı hatrı sayılır düzeyde. Herkesin dalga geçtiği Internet Explorer ise yıllardır en sevimsiz ancak popüler tarayıcı konumunda. Adobe Digital Report’un elde ettiği güncel veriler, Explorer’ın bir darbe daha yediğini gösteriyor, zira Google Chrome‘un Internet Explorer karşısındaki konumu değişiyor. Yayınlanan rapora göre en popüler internet tarayıcısı olma ünvanı Internet Explorer’dan Google Chrome’a geçmiş durumda. İnternet üzerindeki bütün tarayıcı kullanımının yüzde 31,8’i Chrome’a ait olduğu ve Internet Explorer’ın ise yüzde 30,9’da kaldığı görülüyor. Böylece Google mobil ve masaüstü platformlardaki toplam tarayıcı popülerliği açısından Microsoft’un önüne geçmiş oldu.

Raporu biraz daha ayrıntılı olarak ele aldığımızda en çok dikkat çeken şey ise mobil ve masaüstü tarayıcılar arasındaki ilginç kullanım farklılıkları oldu. Chrome mobil cihazlardaki tarayıcılar arasında yüzde 14,3’le en çok tercih edilen tarayıcı olurken, Microsoft’un yüzde 13’le halen masaüstü cihazlarda liderliğini koruduğu anlaşılıyor. Bu durumda elbette hem Microsoft’un geleneksel bilgisayarlar üzerinde ısrarla durmasının hem de Google’ın birçok mobil cihazda istikrarlı bir arayüz uygulaması geliştirmesinin büyük etkisi var.

ADI analisti Tyler White, durumla ilgili olarak Internet Explorer’ın Windows işletim sisteminin gücünden yararlandığını, ancak mobil işletim sistemlerinin daha önemli hale gelmesiyle Android ve iOS’un sahipleri Google ve Apple’ın avantajlı konuma geçtiğini belirtiyor.