reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome’a ses tanıma özelliği geldi

Google’ın internet tarayıcısı Chrome güncellendi. Tarayıcı uygulamasının 25’inci sürümü indirilmeye sunuldu. Birtakım önemli yeniliklere kavuşan yazılımın en büyük sürprizi Türkçe dil desteğinin de yer aldığı ses tanıma özelliği oldu.

Tarayıcı pazarının popüler isimlerinden Google Chrome yenilinen yüzüyle karşımıza çıkıyor. Yetkililerce en hızlı ve stabil versiyon şeklinde nitelendirilen programın yeni versiyonunda altyapı iyileştirmelerinin yanı sıra birtakım fark yaratan düzenlemeler de dikkat çekiyor. Buna göre daha önce de bahsettiğimiz sessiz eklenti kurulumunu engellemeye başlayan Chrome 25’te araç çubuğu gibi ufak yazılımlara yetki izni vermeniz gerekecek. Böylelikle istenmeyen zararlı unsurlar kontrol altında tutularak kullanıcının güvenliği sağlanacak.

Göze çarpan en büyük yenilik ise online servislerin ses tanıma desteği sunmasını sağlayan Web Speech API‘nin Chrome’a da entegre edilmesi. Konu hakkında test sayfası hazırlayan Google, -mikrofon simgesine bastıktan sonra- konuşmalarınızı metne çevirerek e-posta formatında göndermenize imkan sağlıyor.
Chrome